Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın ÖZTÜRK F-4E 2020 Terminatör uçağında havadan yere taarruz görevini bizzat uçarak denetledi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın ÖZTÜRK, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığında (Eskişehir) ve 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığında incelemelerde bulunmak üzere 10 Mart 2015 Salı günü Eskişehir’e gitti. Orgeneral ÖZTÜRK, ayrıca şehit ailesine taziye ziyaretinde bulunmuş ve F-4E 2020 uçağında havadan yere taarruz görevini bizzat uçarak denetledi.

Orgeneral ÖZTÜRK, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Hava Orgeneral Abidin ÜNAL’a makam ziyaretinin ardından 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığında görevli uçucu ve hat bakım personeline hitap etti. Orgeneral ÖZTÜRK, hitabında; “Türk milletinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin başı sağ olsun. Bu kazalardan dersler çıkaracağız. Her biriniz, uçaktan çok daha değerlisiniz. Hepiniz çok özel eğitimler aldınız” ifadeleriyle yetişmiş insan gücünün önemine dikkat çekmiştir.

Bakım personeline emeklerinin son derece kıymetli olduğunu vurgulayarak uçaklarımızın bakımlarının en iyi şekilde yapıldığına inancını yenileyen Orgeneral ÖZTÜRK, “Eski uçak yoktur, bakımsız uçak vardır. Türk Hava Kuvvetlerinde uçakların bakımsız olması söz konusu değildir. Yaptığınız işlerin karşılığı maddiyatla ölçülemez. İşiniz çok zor ve hayati. Allah size güç versin.” sözleriyle personeline tam güven duyduğunu belirtmiştir.

Ardından Orgeneral ÖZTÜRK, 112’nci Filo K.lığına ait F-4E 2020 uçağı ile Datça Radar taarruzu görevini bizzat uçarak denetlemişlerdir. Bu görev esnasında, milli olarak geliştirilen ve hedefe 250 kilometre mesafeden atılabilen Stand Off Missile (SOM) silahının atışı, simüle olarak gerçekleştirmişlerdir.

Orgeneral ÖZTÜRK, tekrar F-4E uçağı ile uçmuş olmaktan son derece mutlu olduğunu, yaklaşık 2000 saat boyunca her zaman güvenerek uçtuğu bu uçağa halen güveninin tam olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca modernize edilen uçaklarımızın kavuştuğu caydırıcı yeteneklerin, Hava Kuvvetlerinin gücüne güç kattığını vurgulamıştır.

Daha sonra Orgeneral ÖZTÜRK, Tülay ÖZTÜRK Hanımefendi ile Orgeneral Abidin ÜNAL, Leyla ÜNAL Hanımefendi, taziye ziyaretinde bulunmak maksadıyla 24 Şubat 2015 tarihinde Malatya’da meydana gelen kazada hayatını kaybeden Şehit Hava Pilot Kurmay Binbaşı Salih SEZER’in Eskişehir’de bulunan baba evine gelmişlerdir. Burada Şehidin babası Mehmet SEZER, annesi Ayşe SEZER ve eşi Hatice SEZER’e baş sağlığı dileklerini iletmişlerdir. Orgeneral ÖZTÜRK, tüm şehitlerimizle birlikte, Binbaşı SEZER’i de rahmet ve minnetle andığını belirterek “Şehit olan tüm pilotlarımız benim de evladımdır. Şehitlerimizin aileleri, eşleri ve çocukları, artık bizim çocuklarımızdır. Hava Kuvvetleri, onların ailesidir. Her zaman sizlerin yanında olacağız, varlığımızı hissettireceğiz. Şehitlerimizin emanetlerine en iyi biçimde sahip çıkacağız.” dedi.

https://vimeo.com/121999236

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.