3’üncü havalimanı projesi için Bakanlar Kurulu’nun “Kamulaştırma” kararları aldığı Kuzey Orman köylerinden Ağaçlı, “3.Havalimanı Acil Eylem Planı” toplantısına ev sahipliği yaptı. Hafriyat kamyonların tren vagonu gibi peşpeşe geçtiği Ağaçlı köyünde, sahilin köylülerin kullanımına kapatıldığı, usulsüz olarak denizden dolgu sahalarına kum çekildiği ve Göktürk’te ikamet eden ‘Başbakan Davutoğlu rahatsız olmasın diye’ kamyonların orman köylerine yönlendirildiği iddia edildi.

DENİZDEN KUM ÇEKME DENİZ DERİNLİĞİNİ DEĞİŞTİRDİ
3. köprü projesinin yüklenici firması durumundaki ICA ile daha önce bölgede maden arama ruhsatı alan Kutman Madencilik’in oluşturduğu Kuzey İstanbul A.Ş.’nin, köyün sahiline paravan çekerek halkın kullanımına kapattığı ve havalimanı için gerekli olan dolgu için kum çıkarma işlemi yaptığı iddia edildi. Kum çekme işlemi nedeniyle denizde aniden başlayan derinliklerin ortaya çıktığı ve boğulma vakalarının arttığı aktarıldı.
HAFRİYAT KAMYONLARI TREN GİBİ
Bölgedeki yoğun hafriyat kamyonu trafiği nedeniyle yazın toz, kışın ise çamurla mücadele ettiklerini anlatan köylüler, gürültüden ve hemen her gün meydana gelen trafik kazalarından duydukları tedirginlikleri de dile getirdiler. 10 yıldır köyde ikamet eden Yasemin Akpınar, okula giden çocukların sık sık hayati tehlike atlattıklarını anlatarak, hafriyat kamyonlarının okul zamanlarında hız ve güvenlik kurallarına uymadan hareket ettiklerini söyledi. Veliler, bölgede tek okul olduğu ve 3’üncü sınıf öğrencilerinin dahi henüz heceleme safhasında olduğunu anlatarak bölgedeki eğitim düzeyine de dikkat çekti.

BAŞBAKAN GELİYOR DİYE KAMYONLAR SAKLANIYOR’ İDDİASI

Köylülerin bir diğer iddiası Eyüp sınırlarındaki Göktürk’te ikamet eden Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bölgedeki hafriyat trafiğinden etkilenmemesi için trafiğin Ağaçlı köyüne yönlendirildiği yönünde. Toplantıda, hafriyat kamyonların yarattığı çirkin görüntünün ortadan kaldırılması için Çiftalan bölgesindeki yüzlere aracın, alternatif yol güzergahı olan Ağaçlı köyüne yönlendirildiği ifade edildi.(haberler)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.