KARADA DENİZDE HAVADA..”HAVA HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR”sa bu yazıyı okumanızda fayda var..

Hemen her yerde gördüğümüz basit hava durumu simgelerinin ne zaman, kimin elinden çıktığını hiç düşündünüz mü? 1970 yılına kadar farklı yöntem kullanan uzmanlar, bu tarihten sonra simgeleri basitleştirdi.

Bizler için anlaması her ne kadar anadilimiz kadar kolay ve bilindik olsa da, hava durumu simgeleri her zaman bildiğimiz gibiydi. Kabarcıklı bulutlar, bir çember ve içinden çıkan basit çizgilerden oluşan güneş ve benzeri semboller, aslında bizler için oldukça yeni.

1970’lere kadar, meteoroloji uzmanları hava durumu tahminlerinde oldukça farklı bir yöntem kullanıyorlardı, ancak bir tasarım öğrencisi daha sonra her şeyi değiştirmiş. Çok eski çağlardan günümüze kadar farklı bir çok şekilde kullanılan hava durumu simgelerimizin yakın tarihi birbirinden ilginç…

ESKİ HAVA DURUMU SİMGELERİ

Genel-geçer olan simgeler üzerine incelemelerde bulunan Daniel Engber’in söylediğine göre, halka sunulan ilk hava durumu haritası, U.S. Weather Bureau aracılığı ile 1910’da karşımıza çıkıyor.

Ancak o sıralarda tahminleri bildiren simgeler, günümüze göre çok daha dolaylı bir tanımlama yolunu seçmişler. Simgeler ise, Bulutlar “boş ve dolu çemberler” ile rüzgar, “küçük oklar” şeklinde kullanılıyormuş.

Weather Bureau’nun harita üzerindeki ilk kendi raporuna bakıldığında, bu haritanın o döneme ait 1 Mart tarihli Minneapolis Journal gazetesi olduğu ve o gazetede yayınlandığı gözüküyor. Fakat takip eden dört ay içerisinde hava durumu haritaları 45 şehirde 65 farklı gazeteye ulaşmayı başarıyor.

Başka bir söyleyişle popüler meteorolojinin “çağ atlama” dönemi de denebilir.

Hava durumu haritasının hızla yayılması ve giderek daha fazla insana ulaşması, insanların ilgisini daha çok çekerek günlük ihtiyaçları haline gelmiş ve  normal olarak bu durum klasik simgelerin aynı kalmalarını mümkün kılmamış.

Ancak bugün bildiğimiz simgeler, 1970’lere kadar ortaya çıkmamışlar. MTP Studio’nun söylediğine göre, 1969’a kadar BBC tarafından kullanılan simgeler oldukça anlaşılmaz idi.

MODERN SİMGELERE GEÇİŞ

Takip eden birkaç yıl içerisinde ise, Mark Allen isimli İngiliz bir sanat öğrencisi ortaya çıkar ve Norwich School of Art bitirme projesi kapsamında hava durumu simgelerini yeniler. Daha  sonra ise bu yeni simgeler, günümüz meteoroloji haritalarının temelini oluşturdular.

Allen’ın söylediğine göre, simgelerin çıkış noktasını ilham kaynağı olan “bulut” oluşturmaktaydı. BBC, 1975 yılında Allen’ın çizimlerini 200 pound ve lisans ücretlerinin belirli bir oranı karşılığında satın almış. Allen’ın çizimleri 30 yıl ekranlarda kaldı.  Allen’ın idolü ise, 1972 Münih Olimpiyatları’nın simgelerini tasarlayan ve resimsel yazının büyükbabası sayılan Otl Aicher idi.

Allen’ın çizimleri, her ne kadar BBC’de direkt olarak kullanılıyor olsa da, pek çok farklı iletişim aracı da bu çizimlerden esinlenerek simgeler oluşturmaya başladı ve dünyanın pek çoğu böylelikle bu simgelerle tanışmış oldu.

Günümüzde modern teknoloji sayesinde hızla gelişen, çok az değişime uğrayarak hala aynı kalabilen ender insanlık ikonlarımızdan sadece birisi hava durumu ikonlarımız.

Teknoloji sayesinde dünyada daha neler değişir bilinmez ama hava durumu simgelerimizin modernize olmak dışında bir değişime uğramayacağı kesin.

( Ertan Bezen-posta212)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.