Hava-İş Sendikası, 16 Eylül’de  THY Teknik A.Ş. yetkilileri ile bir araya geldi. Toplantıda personelin mesai durumu yeniden  değerlendirildi.

Hava-İş, dün gerçekleştirilen toplantı sonrası bugün üyelerini bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“16.09.2014 tarihinde Teknik A.Ş. çalışanı üyelerimizi yakından ilgilendiren ve 09.09.2014 tarihinden bu yana Hava-İş Sendikası yönetimi olarak hassasiyetle üzerinde durduğumuz mesai saatlerinde yapılmak istenen yeni düzenlemelere ilişkin Teknik A.Ş. yetkilileri ile tekrar bir araya geldik.

Siz değerli üyelerimizle daha önce de paylaşmış olduğumuz itirazlarımızı tekrar dile getirdiğimiz bu görüşme neticesinde Teknik A.Ş. yöneticilerinin İş Kanunu ve TİS kapsamı içerisinde kalmak koşul ve taahhütleri ile söz konusu düzenlemeyi yeniden değerlendirmek üzere Kurban Bayramı sonrasına kadar istedikleri süreyi ve sonrasında tekrar görüşmeyi kararlaştırmış bulunuyoruz.

Yeniden bir araya gelinceye kadar çalışma saatleri ve vardiyalarda herhangi bir değişiklik yapılmayacağının teminatıyız. Özellikle iş barışı, çalışanlar arası eşitlik ilkesi, haftalık yasal çalışma sınırı olan 45 saate riayet edilmesi, Cumartesi çalışmalarının çalışan üyelerimizin moral ve motivasyonu üzerinde oluşturacağı negatif etkiler konularındaki hassasiyetlerimizin Teknik A.Ş. yönetimi tarafından da anlayışla karşılanmasını memnuniyet verici bulmaktayız.

Haksız ve hukuksuz her türlü uygulamaların küçük büyük demeden hiçbirine müsaade etmeyeceğimizi, tüm üyelerimizin bilgisine sunuyor, kamuoyunda kasıtlı bir şekilde sendikamızı yıpratma ve itibarsızlaştırma gayretinde olan tüm tarafların art niyet senaryolarını dikkatle izleyip bertaraf edecek tedbirleri almaya her zaman hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.” denildi.

Taraflar Kurban Bayramı sonrasında  bir araya gelerek  yeniden masaya oturacaklar.

9 Eylül 2014 tarihinde Teknik A.Ş.  çalışma saatleri, vardiya sistemi ve  tatil nöbetlerinde  yeni düzenlemeler yapacağını duyurmuş, bunun üzerine Hava-İş Sendikası 12 Eylül’de bir açıklama yaparak, bu çalışma sisteminin toplu sözleşme hükümlerine aykırı olduğunu ve personelin çalışma motivasyonu ile iş barışını bozacağını  bildirmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.