Hava-İş Sendikası yaklaşık 5 bin THY Teknik A.Ş. ve Havacılık Bakım Onarım ve Modifikasyon Merkezi (HABOM) çalışanının Hak-İş’e bağlı Çelik İş Sendikası’na geçmesi için açılan iş kolu tespit davasında Yargıtay’dan sürpriz karar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Teknik A.Ş.’ye ait işyerlerindeki iş kolu tespitinin Metal-İş kolu olduğunu belirtmesinden sonra, konuyu mahkemeye taşıyan ve Teknik A.Ş.’nin taşımacılık iş kolunda kalmasının gerektiğini savunan Hava- İş sendikası Bakırköy 9. İş Mahkemesi’de kazandı ama kararı temyiz eden . Çelik İş Sendikası,  Yargıtay  kararıyla Teknik A.Ş’i,  Metal İş kolunda olduğuna hükmetti.

Bakırköy İş Mahkemesi’nin verdiği kararı bozan Yargıtay, THY Teknik A.Ş’nin taşımacılık iş kolunda değil, metal iş kolunda faaliyet gösterdiği yönünde karar verdi.

İki sendika arasında son kazanan Hak-İş’e bağlı  Metal-İş oldu.

Bundan sonraki  hukuki süreç nasıl işleyecek?

Yargıtay’ın kararı ile ilgili olarak Hava İş’ten  şimdiye kadar bir açıklama yapılmazken, Sendikanın bundan sonra  nasıl bir hukuki süreç izleyeceği konusunda ardı ardına toplantıların yapıldığı kaydediliyor.

*  *  *

10’uncu  celsede kazanılmıştı…

Geçtiğimiz Nisan ayında Hava İş Sendikası,10’ncu celsesi görülen THY Teknik A.Ş.’nin iş kolu davasını kazandı. Mahkeme THY Teknik A.Ş.’nin taşımacılık iş kolunda olduğuna karar verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Teknik A.Ş’ye ait işyerlerindeki iş kolu tespitinin Metal-İş kolu olduğunu belirtmesinden sonra Hava-İş yönetimi konuyu mahkemeye taşımış ve Teknik A.Ş’nin taşımacılık iş kolunda kalmasının gerekliliğini savunmuştu.

Hava İş sendikasının  konuyla ilgili açıklamasından şu ifadelere yer verilmişti:

” Ülkemizde ulaşılması gereken milyonlarca sendikasız çalışan varken, Teknik A.Ş. çalışanı üyelerimize göz diken Hak-iş Konfederasyonuna bağlı Çelik-iş Sendikasının, devam eden hukuki sürece rağmen Hava-iş Sendikamız ve üyelerimizi tartışma ortamına çekmeye yönelik sabırla izlediğimiz propagandalarına bugün Bakırköy 9.İş Mahkemesi gereken cevabı verdi.

Bugün görülen 10.celsede, Bakırköy İş Mahkemesinin verdiği karara göre; THY Teknik A.Ş. taşımacılık iş kolunda sayıldı. Bu sevindirici haberi siz değerli üyelerimizle paylaşırken 25.02.2015 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapmış olduğumuz, 5.Dönem Toplu İş Sözleşmesi yetki tespiti başvurumuz sonucu başlatacağımız görüşmelerde, yine sizler adına kazanımlar elde edeceğimizi bilmenizi isteriz.Sendika tarihine geçecek bu büyük başarımızı sizlerle paylaşmaktan büyük memnuniyet duymaktayız. Hepimize hayırlı olmasını dileriz.”

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.