Hava İş Sendikası, bugün akşam saatlerinde THY’deki pilot atamalarına yönelik bir açıklama yayınladı.

İşe bir kaç yıl önce alınan pilotların kayrılarak, kıdemleri çok eski olan 500 pilotun önüne geçirildiğini ileri süren sendika  açıklamasında, “Pilotların üst tipe geçiş prosedürünün uygulanmadığı, keyfi ve kişiye özel atamalar gerçekleştirildiği belirtildi. Geçen hafta 11 kişilik A310 pilotunun, kriterlere bakılmaksızın A330/340 tipi uçaklara gizli şekilde atandığı” kaydedildi.

Hava İş’ten yapılan  o açıklama :

Türk Hava Yolları, personel kıdem sıralamasının düzenlendiği “Kıdem Sicil Prosedürü” ne ve “Üst Tipe Yapılan Atamalarla İlgili Atama Prosedürü” ne tamamen aykırı uygulamalar yapmaktadır. T.C. Anayasası, İş Kanunu ve Toplu İş Sözleşmemiz’ de düzenlenen “eşitlik ilkesi” hiçe sayılmakta, keyfi, kural dışı, kişiye özel uygulamalar, gizli saklı şekilde yapılmaktadır.

Bu uygulamaların son örneği geçtiğimiz hafta yaşanmıştır. A310 uçaklarında görev yapmakta olan 11 Kaptan Pilot; A330/340 uçaklarına üst tipe geçiş kriterlerine uyulmaksızın büyük bir gizlilik içerisinde atanmış ve A330/340 eğitimlerine aynı gizlilikle başlanmıştır.

İlgili Prosedürlere göre, Kaptanların üst tipe geçiş kriterleri aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir;

1- THY’ de en az 3 yıl kaptan olarak görev yapmış olmak,
2- Çağrı tarihinden itibaren son 1 yıl içerisinde C-1 Kaptan olarak görev yapmak,
3- 55 yaşından gün almamış olmak,
4- Şirket içi İngilizce sınavından en az Level-4 bilgisine sahip olmak,
5- Geçerli IATA notuna sahip olmak,
6- Son 1 yıl içerisinde yapılan simulator ve kontrol uçuşunda başarılı olmak,

THY, bu kriterleri hiçe sayarak, kendi Prosedürleri ile dahi çelişmiştir.

Son dönemde, THY Yönetimi anlaşılamayan şekilde, kendi kriterlerine uymamakta, kişiye özel ayrıcalıklı uygulamalar yapmakta ve dışarıdan kaptan olarak gelen pilotlara sağladığı imkanları mevcut pilotlara uygulamayarak mevcut pilotlarımızı hak kaybına uğratarak mağdur etmektedir.

Hava-İş Sendikası olarak, THY Yönetimi’nin eşitlik ilkesini çiğneyerek yaptığı bu keyfi uygulamaların takipçisi olacağımızı, mağdur edilen Pilotlarımızın da aynı haklardan faydalanması için gerekli görüşmeleri yapacağımızı aksi takdirde yasal yollara başvuracağımızı üyelerimize saygı ile bildiririz.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.