HAVA-İŞ sendikası, Türkiye’nin en büyük özel havayolu şirketi olan Pegasus Hava Yolları’nda örgütlenmek üzere harekete geçti.

HAVA-İŞ resmi internet sayfasından yapılan çağrı ile Pegasus Hava Yolları personeline internet ortamında örgütlenme çağrısında bulunuldu. Türk Hava Yolları ile toplu iş sözleşmesi imzalayan sendika benzer bir anlaşma sürecini Pegasus Hava Yolları’nda da hayata geçirmek istiyor. Pegasus Hava Yolları personeline yapılan çağrıda, örgütlenme ile kazanılacak haklardan, emeğin karşılığının alınamamasından ve hiçbir hakkın mücadele edilmeden alınamayacağına vurgu yapılıyor.

HAVA-İŞ’ten Pegasus Hava Yolları personeline yapılan örgütlenme çağrısı;

DEĞERLİ PEGASUS ÇALIŞANI İŞÇİ KARDEŞİM;
BİLİNDİĞİ ÜZERE TÜRKİYEDE HAVACILIK ALANINDA TEK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİ TÜRKİYENİN EN BÜYÜK HAVAYOLU ŞİRKETİ OLAN TÜRK HAVA YOLLARI İLE İMZALAYAN SENDİKAMIZ YİNE TÜRKİYENİN EN BÜYÜK ÖZEL HAVAYOLU OLAN PEGASUSTAKİ SİZ KARDEŞLERİMİZİ DE ÖRGÜTLEMEK İÇİN MÜCADELEYE BAŞLIYOR.

AMACIMIZ THY DE ÇALIŞAN SENDİKALI PERSONELİN ÇOK ALTINDA ÜCRETLE VE ÇOK DAHA KÖTÜ ŞARTLARDA ÇALIŞAN SİZLERİ HAVA-İŞ ÇATISI ALTINDA ÖRGÜTLEMEK VE İŞVEREN İLE ADİL ŞARTLARDA BİR TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALAYARAK HAKKINIZ OLAN ŞARTLARDA ÇALIŞMANIZI SAĞLAMAKTIR.

İŞÇİ OLARAK TEK BAŞINIZA PEGASUS YÖNETİMİNDEN ALAMAYACAĞINIZ HAKLARI SİZİN İÇİN ALACAK TEK KURUM HAVA-İŞ SENDİKASIDIR. SİZE BASİT BİR ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM. THY DE YENİ İŞE BAŞLAYANBİR KABİN MEMURU İLE PEGASUSTA YENİ İŞE BAŞLAYAN BİR KABİN MEMURU ARASINDAKİ MAAŞ FARKI 3 KATINA YAKLAŞMAKTADIR. (THY DE İKRAMİYE DAHİL BAŞLANGIÇ ÜCRETİ 3500-4000 TL ARASINDADIR)

BU FARK KENDİLİĞİNDEN VE TEK SEFERDE OLUŞMADI. BU ÖRGÜTLÜ VE KARARLI MÜCADELENİN BİR ÜRÜNÜDÜR. ELBETTEKİ TEK SEFERDE BU FARKIN KAPANMASI MÜMKÜN OLMAYACAKTIR. ANCAK BU KADAR FARK OLUŞMASININ TEK NEDENİ SENDİKASIZ OLUNMASI VE BİREYSEL MÜCADELENİN İMKANSIZLIĞIDIR.

PLANLADIĞIMIZ ÖRGÜTLENMEYİ BAŞARDIĞIMIZDA VE PEGASUS İLE TİS MASASINA OTURDUĞUMUZDA ALMAYI HEDEFLEDİĞİMİZ HAKLARDAN EN ÖNEMLİSİ İŞ GÜVENCESİDİR. BİLİNDİĞİ ÜZERE 4857 SAYILI İŞ KANUNUNA GÖRE ÇALIŞMAYAN KABİN MEMURU VE PİLOTLAR İŞ GÜVENCESİ HÜKÜMLERİNDEN FAYDALANAMAMAKTADIR. ÖRNEĞİN 6 AYINI DOLDURMUŞ BİR KAPTAN PİLOT THY DEN HAKSIZ BİR ŞEKİLDE İŞTEN ÇIKARILIRSA YAKLAŞIK 300-400.000 TL TAZMİNAT ALIR. (4+4/8 MAAŞ TAZMİNAT) AYNI DURUM PEGASUSTA VEYA DİĞER HAVAYOLLARINDA OLURSA BU HAKTAN MAHRUM KALINMAKTADIR.

HİÇBİR İŞVEREN İŞYERİNDE SENDİKAYI İSTEMEZ. ÇÜNKÜ BİLİR Kİ BİR İŞÇİNİN SESİ FAZLA ÇIKAR VE HAKKINI İSTEMEK KONUSUNDA ISRARCI OLURSA ANCAK SENDİKA YOKSA KEYFİ DAVRANIP O İŞÇİYİ KAPININ ÖNÜNE KOYABİLİR. İŞSİZ KALMAYI GÖZE ALAMAYAN İŞÇİ DE HAKKININ YENİLDİĞİNİ BİLE BİLE MEVCUT DURUMA KATLANIR. ANCAK SENDİKA OLURSA İŞVEREN BU ŞEKİLDE KEYFİ DAVRANAMAZ. YASALARDAN KAYNAKLANAN BİRÇOK HAKKI ANCAK SENDİKA VASITASIYLA KULLANABİLİRSİNİZ. SENDİKAL TAZMİNAT (EN AZ 12 AYLIK MAAŞ) VEYA SENDİKAL İŞ GÜVENCESİ (TEMSİLCİNİN İŞ AKDİNİN FESHEDİLEMEMESİ) GİBİ BİRÇOK HAKKINIZ MEVCUTTUR. AYRICA HAVACILIK SEKTÖRÜ HIZLA BÜYÜDÜĞÜ İÇİN SEKTÖRDE SÜREKLİ BİR İŞGÜCÜ AÇIĞI VAR. HER YIL 10.000 CİVARINDA İNSAN HAVACILIK SEKTÖRÜNE GİRİYOR. SADECE THY YILDA BİNDEN FAZLA KABİN MEMURU İSTİHDAM EDİYOR.

YANİ BU MÜCADELEYE KATILIRSAM İŞSİZ KALIRMIYIM KORKUNUZ OLMASIN.
“ZİNCİRLERİNİZDEN BAŞKA KAYBEDECEK BİRŞEYİNİZ YOK” VE BU ZİNCİRLERİ BİRLİKTE KIRACAĞIZ
SENDİKAMIZ DA TÜM İMKANLARIYLA ARKANIZDA DURACAK.

AYRICA AĞUSTOS/EYLÜL AYI İŞİN EN YOĞUN OLDUĞU AYLAR VE İŞVEREN BU DÖNEMDE İŞÇİ ÇIKARTMAYI GÖZE ALAMAZ. ÇÜNKÜ BU AYLARDA İŞVEREN, İŞÇİLERİN EMEĞİNİ SONUNA KADAR SÖMÜRÜYOR ANCAK ÖRGÜTLÜ MÜCADELE İLE HAKLAR ALINABİLİR.

HİÇBİR HAK KENDİLİĞİNDEN VERİLMEZ VE MÜCADELE EDİLMEDEN ALINAMAZ.

HEPİNİZİ HAVA-İŞ ÇATISI ALTINDA ÖRGÜTLENMEYE VE HAVAİŞ AİLESİNE KATILMAYA DAVET EDİYORUM.
BİRLİK OLURSAK İŞVEREN ÖNÜMÜZDE DURAMAZ.

ŞİMDİ DAYANIŞMA ZAMANI,
DİRENEREK HAKKIMIZI,
EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALACAĞIZ.
BİZİMLE AŞAĞIDAKİ MAİL ADRESLERİNDEN VE TELEFONLARDAN İRTİBAT KURABİLİRSİNİZ.

ŞİMDİ DİRENİŞ VE HAKKIMIZI ALMA ZAMANI

HAVA-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI
ALİ KEMAL TATLIBAL

WWW.DIRENPEGASUS.COM
WWW.DIRENPGS.COM
WWW.DIRENFLYPGS.COM
WWW.PEGASUSTADIRENISZAMANI.COM

MURAT KALLENCİ – 0532 411 02 98 – MKALLENCI@HAVAIS.ORG.TR
MUSTAFA AKGÜN – 0532 436 45 36 – MAKGUN@HAVAIS.ORG.TR
GÖKHAN TÜRKER – 0532 321 37 51 – GOKHANTURKER@HAVAIS.ORG.TR

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.