Ordu Giresun Bölgesel Havaalanı Proje Müdürü Ömer Işık, Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında dış koruyucu mendireğin Ramazan Bayramından önce biteceğini, son kat asfalt çalışmalarının ise 2 Temmuz Çarşamba günü başlanarak, 15 Ağustos 2014 tarihinde tamamlanacağını söyledi.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz,  Ordu Giresun Havaalanı’nda pistin normal şartlarda 29 Ekim’de açılacağını fakat tam teşekküllü, her yönüyle tamamlanmış bir havalimanı istendiği için çalışmaların yıl sonunu bulacağını ifade etti.

 

Ordu-Giresun Havaalanı’nın tüm siyasetçilerin ve devlet adamlarının örnek gösterdiği modern bir havaalanı olduğunu belirten Enver Yılmaz, havaalanından yılda 2 milyon yolcu taşınmasının beklendiğine işaret ederek, şöyle konuştu: “Deniz üzerinde inşa edilen havaalanı 750 bin nüfuslu Ordu ve 450 bin nüfuslu Giresun illerine hizmet edecek ama yılda 2 milyon yolcu taşınması bekleniyor. Zira iki ilin, il nüfusu dışında başta İstanbul olmak üzere dünyanın birçok yerine yayılmış çok yoğun bir nüfusu var. Ordu ve Giresun’u bir araya topladığımızda tahmin ediyorum 3 milyona yakın dünyada yaşayan vatandaş vardır. Dolayısıyla 2 milyon rakamını bu şekliyle tavsiye edebiliriz. Ordu-Giresun Havaalanı’nın tamamlanmasını herkes gibi bizler de sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşallah hayal olan bu proje önümüzdeki aylarda hizmete girecek. Şimdiden Ordu ve Giresunlulara hayırlı olsun.”

 

Havaalanının belirtilen tarihte tamamlanması için 138 kamyonun gece gündüz denize taş taşıdığını da sözlerine ekleyen Başkan Enver Yılmaz, “Havaalanı inşaatı için ekipler 24 saat çalışıyor. Deniz üzerine inşa edilen dünyanın ikinci, Avrupa’nın ve Türkiye’nin birinci havaalanı olma özelliği taşıyan Ordu-Giresun Havaalanı için denize 29 milyon ton taş döküldü. Günde 138 kamyonun tonlarca taş taşıması suretiyle pist inşallah 15 Temmuz’da bitirilecek” şeklinde konuştu.

 

VALİ BALKANLIOĞLU’NDAN İNCELEME

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Türkiye’de ilk defa denize dolgu yapılarak ve dünyanın denize dolgu 3. havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı inşaat çalışmaları ile ilgili bilgi aldı.

 

Beraberinde Garnizon Komutanı jandarma Albay Şeref Çakmak, İl Emniyet Müdürü İsmail Dalkılıç ve Gülyalı Kaymakamı Cuma Emeç ile birlikte Ordu-Giresun Havalimanı inşaatı şantiye binasına gelen Vali Balkanlıoğlu, yüklenici firmanın Proje Müdürü Ömer Işık’tan havalimanı inşaatının son durumu hakkında brifing aldı.

 

Hava şartları uygun olduğu sürece havaalanı ışıklandırma çalışmalarının 30 Ağustos tarihinde tamamlanarak aydınlatılacağını belirten Ömer Işık, bugüne kadar toplam 29 milyon ton taş kullanıldığını ve Doğu-Batı yaklaşım ışıklarının ise tamamlandığını ifade etti.

 

Vali İrfan Balkanlıoğlu ,  “Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında çalışmalar memnuniyet verici. Ordu ve Giresunluların hayali olan havaalanı süresi içerisinde tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak. Ordu-Giresun Havalimanı, dünyanın denize dolgu yapılan 3’üncü havalimanı olarak cazip bir havalimanı olacak” diye konuştu.

(Giresun Işık)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.