Bu yıl sonu itibariyle Airbus tipi uçakları imal eden Avrupa konsorsiyumu, daha geniş gövdeli yeni A350 modelini (A350-XWB) uçağı hizmete sunmayı planlıyor. Uçakta birçok yenilik var, ancak en çok ilgi çeken özellik bazı metal uçak parçalarının üç boyutlu yazıcılardan alınmış olması.
Uçak biletlerinin pahalı olmasının temel nedeni yakıt fiyatları. Uçak üreticileri de bu nedenle daha hafif, daha az yakıt kullanan ve daha çok koltuklu uçaklar üretmeye çalışıyor.

Boeing 787 Dreamliner gibi modern uçakların gövdeleri bileşik metallerden; genelde karbon karışımlı plastikten yapılıyor.

Airbus’ın yeni modeli A350’de ise üç boyutlu yazıcılar aracılığıyla üretilen bazı plastik parçalar kullanılıyor. Yeni model, parçaları titanyumdan oluşan ve yazıcıyla üretilmiş ilk model. Airbus Teknoloji Direktörü Peter Sander, teknisyenlerin en zor geometrik şekilleri bile yazıcıdan üretebilmeyi öğrendiklerini söylüyor: “Normalde bu yakıt sisteminin bir parçası, tek bir boru içinde iki boru var ve bunlar normalde on noktada kaynaklanıyor. Üç boyutlu yazıcılar sayesinde bu boruları birleştirip, tek bir seferde yazıcıdan üretebiliyoruz.”

(AmerikanınSesi)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.