TransAsia Havayolları’nın uçağının bu hafta Tayvan’da düşmesi sonucu 48 kişi hayatını kaybetti.

Son havacılık felaketleri uçak kazalarına bağlı can kaybındaki 3 yıllık düşüşe son verirken ticari havacılık 2010’dan beri en ölümcül yılını geçiriyor.

Asyalı havayollarında meydana gelen son aylardaki 4 büyük uçak felaketi hava güvenliğine gölge düşürdü. Oysaki eğitime ve modern ekipmanlara çok büyük yatırımlar yapan havacılık sektöründe güvenlik bakımından geçen sene rekor kırılmıştı.

Sadece Malezya Havayolları’nda gerçekleşen iki felakette ve Çarşamba günü Tayvan’da düşen uçaktaki tahmini ölü sayısının 585 olduğu ifade ediliyor. Bu sayının son 5 senenin ortalamasından bile yüksek olduğu belirtiliyor. Şubat ayında Nepal’de düşen uçakta hayatını kaybeden 18 kişi de buna katılırsa bu sene uçak kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 603’ü buluyor. Son 5 senede uçak kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı ortalama 517’ydi.

Maalesef Perşembe günü bunlara bir yenisi eklendi: 116 yolcu taşıyan Cezayirli Air Algerie şirketine bağlı bir uçağın düştüğü açıklandı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne (IATA) göre geçen sene ticari uçuşlarda yaşanan kazalardan dolayı 210 kişi hayatını kaybetti. Yolcu sayısının artmış olmasına rağmen böylece 2010 yılına kıyasla havacılıktaki can kayıplarında yüzde 73’lük bir düşüş kaydedilmişti. IATA 2010’da ise sektördeki kazalarda 786 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Analistler son uçak felaketlerinin ille de güvenlikle ilgili büyük sistematik problemlerin olduğu anlamına gelmediğini öne sürüyor.

Örnek olarak geçen hafta Malezya Havayolları yolcu uçağının Ukrayna’nın doğusunda düşürülmesinin eğitim ya da ekipmanla bir alakasının olmadığı belirtiliyor.

Asya Pasifik Havayolları’nın hava güvenlik uzmanı Martin Eran-Tasker, “Ekibinizi ne kadar iyi eğitirseniz eğitin bunun gibi bir kazayı önleyemezsiniz,” ifadesini kullandı.

Gerçekten de güvenlik kriterlerinden biri olan uçağın kaybedilmesi vakası verileri sektörün iyileşmeye devam ettiğini gösteriyor.

2009’da her 1.3 milyon uçuş için bir uçak kaybedilirken geçen sene her 2.4 milyon uçuş için 1 uçak kaybedildi. Bu konuda en güvenli yıl 4.8 milyon uçuş başına 1 uçak kaybedilen 2012 yılıydı. IATA geçtiğimiz senelerde kazaların çok azaldığını ve bu yüzden tek kazanın dahi verileri istatistiklerde fark yaratabildiğini belirtiyor.

Hava taşımacılığı yıllık ölü sayısı bakımından otomobiller ya da trenlerden de daha tercih edilebilir durumda. Dünya genelinde her gün 100,000 uçuş güvenli bir şekilde varış noktasına inerken Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi’ne göre sadece ABD’de her yıl 30,000 kişi hayatını otoyollarda kaybediyor.

Uçuş güvenliğindeki iyileştirmeler hava trafiğinin her geçen yıl artmasına rağmen gerçekleştirildi. Yolcu başına kilometre ile ölçülen küresel yolcu trafiği son 4 senenin her birinde artmış. IATA’ya göre geçen sene yüzde 5.7 büyüyen yolcu trafiğinin bu yıl yüzde 5.9 büyümesi bekleniyor.

Asya’nın tam hizmet havayollarını temsil eden AAPA’nın Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Hükümetlerle sektör arasındaki yıllardır devam eden işbirliğinin sonucunda uçmak olağanüstü bir biçimde güvenli oldu,” ifadesini kullandı.

Yine de sektör uzmanları ucuz biletlere olan talebin artmasından dolayı kurulan düşük bütçeli havayolları sayısı arttıkça daha dikkatli olmanın önemini vurguluyor.

Dubai merkezli havacılık danışma şirketi Martin Consulting’in kurucusu Mark Martin, “2014’teki olaylar kesinlikle havaalanı ve uçuş güvenliğiyle ilgili tüm kitapların, kuralların ve standartların yeniden yazılmasına sebep olacak. Bu da kesinlikle hava yolculuğunu daha güvenli yapacak ve güvenlik standartlarını sıkılaştıracak değişiklikler getirecek,” şeklinde görüş bildirdi.

Martin, değişikliklerin havayollarına, havaalanlarına ve yolculara pahalıya patlayabileceğini ancak hava yolculuğunu daha güvenli yapma konusunda olumlu bir etki yapabileceğini açıkladı.

(Wall Street Journal)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.