Vatan Gazetesi yazarlarından Ercan İnan, Türk Hava Yolları’nın uçak içi dergisi SkyLife’ın ihalesini  yazdı. SKYLİFE  dergisi ihalesi bu sefer THY’yi bayağı terletecek.Çünkü tarafların bağlantıları her yönüyle çok güçlü.
THY’nin Skylife dergisinin hazırlanması ve basımı ihalesine Yeni Şafak ve Akşam grubu ile birlikte Gürsoylar da girince ve kimse geri adım atmayınca, THY yönetimi terlemeye başladı.
THY’nin 2013’te yolcu sayısı 48.3 milyon olmuştu. Bu yılın Ocak-Ağustos döneminde ise 36.4 milyona ulaştı. Bu performansa göre 2014 yılının toplam yolcu sayısı 55 milyonu bulabilir. 8 aylık dönemde THY, 275 binden fazla sefer gerçekleştirdi. 263 uçağa ulaşan bir filo ile hizmet verdi ve doluluk oranı yüzde 79.5 oldu. Rakamlar bu kadar büyük olunca her 10 yolcudan 6’sının uçuş süresince mutlaka göz attığı Skylife Dergisi’nin önemi de arttı.
Reklam verenler için çok önemli bir mecra haline gelen Skylife Dergisi, içeriğini hazırlayıp basacak grup için de cazip oldu. Bundan 5 yıl önce yapılan ihaleyi İnfomag grubu kazanmıştı. O yıllarda Skylife Dergisi bu kadar önemli görülmemişti (Ya da önemi farkedilmemişti) Dolayısıyla ihalesinde çok büyük bir kapışma yaşanmadı. Ancak bu kez durum farklı. İnfomag’ın sözleşmesi 1 Ocak 2015 itibarıyla bitiyor ve dergiyi yeni haliyle hazırlayacak firmanın seçim süreci başladı. İnfomag Grubu yeni ihaleye katılmıyor. Çok ekonomik bulmadıklarını söylüyorlar ancak reklam gelirinde istenen performansı yakalayamadıkları da dikkati çekiyor. Reklam geliri öngörüsünde belli ki farklı bir matematik hesapları oldu. Ancak işi çok cazip bulanlar da var.
Yeni ihaleye 6 grup ilgi gösterdi. Bunlardan 3’ü yabancı gruplardı. Duyduğuma göre yabancılardan bir İngiliz grup elendi, Alman bir grup da süreç içinde çekilmeyi yeğledi. Angel Fish adında bir İngiliz grup hala sürecin içinde. Sabah Grubu ve LC Waikiki’nin patronlarının da ihale ile ilgilendiği konuşuldu ancak bildiğim kadarı ile yarışta yoklar. Kapışma Ethem Sancak’ın Akşam Grubu, Albayraklar’ın Yeni Şafak Grubu arasında görünüyor. Buna bir de Gürsoylar Grup eklenince kapışma tadından yenmez bir hale gelmiş durumda. Fakat asıl sıkıntı bu 3 grubun da bağlantılarının çok güçlü olması. Herkes bir kaç kanaldan girerek THY yönetimi üzerinde baskı kurmaya ve avantaj sağlamaya çalışıyor. Bir yandan da maket dergi üzerinde çalışılıyor.
THY yönetiminin işi bu kez çok zor. Bir tarafı memnun ederken, diğer 2 tarafı küstürme ihtimali sinirleri geriyor.
Duyduğuma göre ihaleyi ikiye ayırma, baskı işini bir gruba, editoryal içerik hazırlama işini de bir başka gruba verme formülü üzerinde duruluyormuş. Ancak bunun ekonomik olup olmayacağı tartışma konusu. Dolayısıyla henüz verilmiş bir karar yok. Sürecin bu ay sonuna kadar bitmesi planlanıyor. Bekleyip göreceğiz.
Sepetçiler Kasrı ile tanındılar
Albayrak ve Sancak Grubu’nun yanı sıra Skylife ihale sürecine dahil olan Gürsoylar, kamuoyu tarafından çok tanınan bir grup değil. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İmam Hatip’ten okul arkadaşı olan Hasan Gürsoy ve Abdurrahman Gürsoy tarafından yönetiliyor. 17 Aralık sürecinde ortaya çıkan dinleme kayıtlarına göre şu an Yeşilay tarafından kullanılan İstanbul Sirkeci’deki Sepetçiler Kasrı’nı istedikleri iddia edilmişti. İddialarda ortaya konan konuşma kayıtlarında Gürsoylar’ın burayı özel bir sosyal kulüp ve restoran haline getirmeyi planladıkları öne sürülüyordu.
(Ercan İnan-Vatan)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.