105 metre olarak belirlenen kot farkı 3 milyar avro olan hafriyet giderinden kısmak için 75 metreye indirilmek isteniyor

 

İstanbul’da yapımı devam eden 3. Havalimanı inşaatında büyük vurgun ortaya çıktı. BirGün’ün ‘Havalimanında büyük vurgun’ başlıklı manşet haberinde, ‘3. Havalimanı ihalesinde sahanın deniz seviyesinden yüksekliği 105 metre olarak belirlenmişken, 3 milyar avro olan hafriyet giderinden kısmak için kot farkı 75 metreye indirilmek isteniyor’ denildi.

 

BirGün’de yer alan habere göre CHP İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu imzasıyla yayınlanan haberde, Erdoğdu 3. Havalimanı inşaatında Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluklarından birinin yapıldığını ifade ederken, haberinde yapılan yolsuzluğu şu sözlerle anlatıyor:

 

“3. Havalimanı ihalesinde katılımcı firmaların tekliflerini etkileyen iki temel belirleyici vardı: Hazine garantisi ve havalimanının kotu, yani deniz seviyesinden yüksekliği. Her iki konuda da büyük vurgun yapılıyor.

 

3. Havalimanı’nın yapılacağı yerde 160 metre yüksekliğe ulaşan tepeler ve -37 metre derinliğe inen göletler ve çukurlar bulunuyor. İhale şartnamesinde havalimanının deniz seviyesinden ortalama 105 metre yükseklikte olması öngörülmüştü.

 

Bu durumda 160 metreye varan tepelerin traşlanması ve -37 metre derinliğe inen devasa çukurların doldurulması gerekiyordu. Projenin ÇED raporuna göre havalimanı inşaatında öngörülen hafriyat miktarı 2,5 milyar metreküptü. İstanbul’un bütün hafriyatı 20 yıl boyunca buraya taşınsa bile yetmiyor.

 

Bu, projenin öngörülen sürede bitirilebilmesi için dışarıdan toprak taşınmasını gerektiriyor. Proje boyunca hafriyata harcanacak para yaklaşık 3 milyar avro. Yani projenin en ağır maliyet kalemi.İhaleye katılmayı düşünen büyük inşaat şirketleri bu durumu çok iyi biliyor. İhale öncesinde havalimanı inşaatı ile ilgili “Soru-Cevap Kısmında” kotun düşürülüp düşürülmeyeceğini soruyor. İhaleyi yapan Ulaştırma Bakanlığı Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü kotun düşürülmeyeceğini söylüyor. Bunu bir de yazılı soruyla soruyorlar. DHMİ kotun düşürülmeyeceğini tekrar söylüyor.

 

Şu günlerde bütün bürokrasi ve iş dünyası 3. Havalimanının kotunun 30 metre düşürüldüğünü konuşuyor. Deniz seviyesinden ortalama 105 metre yükseklikte olması gereken havalimanının yüksekliği ortalama 75 metreye indiriliyor. Yetkililer sorulan sorulara kaçamak cevaplar veriyor.

 

Aldığım bilgilere göre kotun düşürülmesi konusunda müteahhit firmaların büyük baskısı var. Bu baskının Erdoğan aracılığıyla yapıldığını tahmin etmek güç değil. Bu ve benzeri şaibeli işlemleri kabul etmeyen Ulaştırma Bakanı hasta. Hastanede yatıyor. Bürokratlar kot düşüklüğüyle ilgili imza atmak istemiyor. Emekliliği veya istifayı düşünen bürokratlar var.

 

3. Havalimanı’nın proje alanı yaklaşık İstanbul’un Beyoğlu, Bayrampaşa veya Zeytinburnu ilçeleri kadar. Kotu düşürerek müteahhite ihale sonrasında sağlanacak maliyet avantajının boyutunu kafasında canlandırmak isteyenler Beyoğlu, Zeytinburnu veya Bayrampaşa ilçesinin tamamını 30 metre yükseltmek için ne kadar para harcanması gerektiğini düşünsün.

 

Projenin ilk haliyle yaklaşık 3 Milyar avro olan hafriyat maliyeti kotun 30 metre düşürülmesiyle yaklaşık 1 Milyar avro’ya iniyor. Yani bir tek işlemle müteahhitlerin cebine 2 Milyar Avro para konuluyor.”

 

“MEHMET CENGİZ ‘MİLLETİN A… KOYMAYA’ DEVAM EDİYOR”

 

Hatırlanacağı üzere 3 Mayıs 2013 tarihinde 3. Havalimanı ihalesi yapılmıştı. İstanbul’un Kuzey Ormanlarına yapılacak 3. Havalimanı ihalesini 22 milyar 152 milyon avro veren Limak-Cengiz-Kolin-Mapa-Kalyon Ortak Girişimi almıştı.

 

Aykut Erdoğdu da haberinde 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından internette yayınlanan ve Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’e ait olduğu iddia edilen ‘Milletin a…. koyacağız’ sözünü hatırlatarak, haberini şöyle bitiriyor:

 

‘Sözün özü Mehmet Cengiz sözünü tutuyor. “Milletin a…. koymaya” devam ediyor.

(Gerçek Gündem)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.