Tıpta destek tedavi olarak kullanılan sülükler ile ilgili Atatürk Havalimanı’nda alarm verildi. İhracatı kotayla sınırlanan sülüklerin kaçak yollarla yurtdışına kaçırıldığı öğrenildi

Tıpta destek tedavisi olarak kullanılan sülükler için Kaçakçılık alarmı verildi. Türkiye’nin en önemli ihracatçılarından birisi olduğu sülüğün İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden yurtdışına kaçırıldığını belirleyen makamlar, gümrük kapılarını teyakkuza geçirdi.

Milliyet’TEN Mithat Yurdakul’un imzasıyla yayınlanan habere göre, tıbbi amaçla kullanılan ve Türkiye’de yaşayan sülüğün yurtdışına kaçırıldığı bilgisi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ulaştı. Kaçakçılığı durdurmak için harekete geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, 20 Temmuz’da yazdığı yazıda, Türkiye’nin de taraf olduğu, “Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES)” konusunda bilgi verdi. Yazıda, sözleşmenin ek listesinde yer alan tıbbi sülük (hiruda verbana) ihracının kotaya tabi su ürünleri kapsamında olduğu anımsatılarak, bu sülük türünün ihracatının yalnızca Tarım Bakanlığı tarafından kota tahsisi yapılmış firmalarca yapılabileceği belirtildi.

İstanbul’dan kaçırılıyor

Yazıyı alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da gümrük ve ticaret bölge müdürlüklerine bir genelge göndererek, kaçakçılık uyarısı yaptı. Bakanlık, genelgede ‘CITES Ek-II’ sayılı listede yer alan tıbbi sülüğün çoğunlukla İstanbul Atatürk Havalimanından olmak üzere yurtdışına yasa dışı yollardan çıkarıldığını belirterek gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Türkiye sülük ihracatçısı

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden toplanan ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan tıbbi sülüklerin, geniş bir ihracat pazarı var. Kan emerek kullanılan sülükler, damar genişletime, Ağrıkesici, iltihap önleyici, ödem çözücü, tansiyon düşürücü, dolaşım düzenleyici etkilere sahip. Dünyadaki en büyük sülük tüccarlarından olan Türkiye, en çok Almanya, ABD, İngiltere veFransa’ya sülük satıyor. Sülük tedavisi, ABD’de destek tedavisi olarak resmen kabul ediliyor. Dünya sülük ticaretinin yarıdan fazlası Türkiye tarafından yapılıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.