Virgin Atlantic patronu Richard Branson ve Delta Havayolları CEO’su Richard Anderson, Delta Havayolları’nın kurumsal liderlik toplantısında buluştular. Konu bir şirket marka değerinin nasıl sağlanacağı ve bunun şirketin başarılı olmasındaki önemiydi.

Delta CEO’sunun  kravatının başına neler geldi? Virgin Atlantic patronu ve sosyal medyayı en üst seviyede kullanmakta benzeri olmayan Branson, toplantıda yaşananları ve görüşlerini şöyle anlattı.

 • Virgin Atlantic’in ortağı Delta Havayolları’nın Kurumsal Liderlik toplantısına katılmak için bu şirketin merkezi olan Georgia eyaletinin Atlanta kentinde iki gün geçirdim. Toplantının odak noktası marka değerinin bir şirketin başarısında ne kadar büyük önem taşıdığıydı.

  Delta’nın CEO’su Richard Anderson ile sahneyi paylaştım ve Virgin’in hikayesinden bahsettim. Bir yılı aşkın süredir ortağız ve iki havayolu şirketimiz yüzeyde her ne kadar farklı gözükse de (Delta 700’den fazla uçağı ve 80 bin çalışanı ile Virgin’i gölgesinde bırakıyor) çalışanlarımız ve markalarımıza olan yaklaşımımızın ne kadar benzer olduğunu görmek bana mutluluk verdi.

  Benzer bir felsefemiz var, çalışanlarına iyi bakarsan onlar da müşterilerine iyi bakarlar.Böylece müşterileriniz de çok sadık olurlar ve sürekli geri gelerek uzun vadede başarı getirirler.

  Richard markalarının, yani Delta Difference’ın (Delta Farkı) kendi çalışanlarının üzerine kurulu olduğunu vurguladı. Göz alıcı reklam veya kurnaz pazarlama değil çok iyi bir tavır üzerine kurulu mükemmel hizmet.

  Biz Virgin Atlantic’i 30 sene önce kiralık bir 747 ve benzer bir felsefe ile kurduk. Ama biz aksine daha büyük olan rakiplerimize kurnaz ve mizahi reklamlarla taş atmayı seviyoruz.

  İstekli ve yaratıcı kişileri işe aldık, işlerini yapmaları için en iyi araç gereçleri verdik ve doğru kararları alacaklarına güvendik. Eski yöntemlerin en iyi yöntemler olduğunu kabul etmedik ve rakiplerimizin ilerisinde kalmak ve müşterilerimizin bizimle geçirdikleri vakitlerini sevmeleri için hizmetimizi ve eğlencelerimizi geliştirdik. Otuz yıl sonra bu aynı özelliklerin hala havayollarımızda farkedilir olmasından gurur duyuyorum.

  Delta CEO’su Richard  farklı olmanın önemini Robert Frost’un “Gidilmeyen Yol” şiirini örnek vererek vurguladı:

  “Ormanda yol ikiye ayrıldı;ve ben,

  Ben daha az geçilmiş yolu seçtim,

  Ve bütün farka bu sebep oldu.”

  Ama yine de havayolu şirketlerimiz arasında belirgin bir fark var; – yöneticilerimizin kıyafet seçimleri-. Ben konferansa yakası açık beyaz gömlek ve bir ceketle katıldım, Richard ise takım elbise ve kravatlıydı. Sahneye doğru ilerlerken kendime hakim olamadım ve bir çift makas kaparak yerime oturduktan saniyeler sonra evsahibimizin kravatını kırpmıştım.

  Katılımcılar  buna bayıldı ve Richard da iyi karşıladı. Ama bir sonraki sabah oturumuna kesmemi zorlaştıran bir papyonla katıldı. Umarım tekrar davet edilirim, o özel kravatı kestikten sonra bile!

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.