HAVELSAN, Katar Hava Kuvvetleri helikopter pilotlarının eğitim ihtiyacını karşılayacak Katar AW139 Simülatör Merkezi Projesi’nde üretimleri tamamlayarak teslimatlara başladı.

Mayıs 2013’de başlayan Katar AW139 Simülatör Merkezi Projesi kapsamında HAVELSAN, Katar Hava Kuvvetleri için 1 adet Tam Görev Simülatörü, 1 adet Uçuş ve Navigasyon Prosedürleri Eğiticisi, Kabin Ekibi Eğitim Simülatörü, Debrifing Sistemi ve Taktik Kontrol Merkezi üretiyor. Kurulmakta olan Eğitim Merkezi’nin işletme ve eğitmen pilot hizmetleri de HAVELSAN EĞİTİM HİZMETLERİ tarafından yapılacak. Proje kapsamında HAVELSAN’ın iş ekosisteminde birlikte çalıştığı yerli altyükleniciler de görev alıyor.

HAVELSAN’IN KATAR’A İHRACATI
Proje kapsamında testleri başarı ile tamamlanan Taktik Kontrol Merkezi (TKM) ilk ürün olarak ihraç edilmek üzere proje takvimine uygun olarak yola çıktı. Bu ürün Katar Hava Kuvvetleri pilotlarının taktik alanda Kara ve Deniz Kuvvetleri ile müşterek eğitiminde kullanılacak. Aynı zamanda Katar Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ileride alacağı diğer simulatör sistemleri ile de entegre edilecek.

1062015111624929_HAVELSAN AW139 - 3

“HAVELSAN EĞİTİM HİZMETLERİ” DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA
Proje kapsamında üretilen ürünlere bakıldığında, Taktik Kontrol Merkezi (TKM) ürünü ile birlikte sağlanan rol oynayıcı konsolları, Tam Görev Simulatörü ve Uçuş ve Navigasyon Prosedürleri Eğiticisi ile aynı senaryoda ortak uçuş yapabilecek. Ayrıca 25 adet yapay zeka yazılımları tamamlanan diğer hava ve kara platformları da dost/düşman kuvveti olarak aynı senaryoda eğitime katılabilecek.

Temmuz 2015 tarihi itibari ile planlanan ikinci sevkiyat, testleri tamamlanma aşamasında olan Uçuş Navigasyon Prosedürleri Eğiticisi ve Kabin Ekibi Eğiticisi ile gerçekleşecek. Proje kapsamında geliştirilen ve entegrasyon faaliyetleri devam eden Tam Uçuş Simülatörü’nün test uçuşu ve Proje Gözden Geçirme Toplantısı Mayıs 2015’de Katar Hava Kuvvetleri personeli, Simülasyon Eğitim ve Test Sistemleri Proje personeli ile HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Sadık YAMAÇ’ın katılımıyla başarı ile gerçekleşti.

1062015111558679_HAVELSAN AW139 - 1

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.