Hava ambulansı İnsansız Hava Araçları dünyada ilk Hollanda’da !
5 kg a kadar yük taşıyabilen bu hava araçları acil müdahalelerde hayat kurtarıyor, defibilatörle şok tedavisi ile kalp krizi geçireni, oksijen maskesi ile solunum yetmezliğini, şeker komasına gireni insülin iğnesi yaparak hayata döndürüyor. 14 km karelik bir alanda bir kaç dakika içinde yanınızda oluyor.
graduate_student_Alec_Momont_225
23 yaşındaki bu genç tasarımcı olan Alec Momont  karbon fiber malzemeden 3D printerla çok hafif bir proto-tip üretmiş. Tıp dünyası adına müdahalelerde müthiş ve baş döndürücü ilk müdahale dönemine giriyor gibi.
Ani ölümler ve acil müdahale süresi düştüğünden yüzde 80 oranında insanları yaşama döndürebiliyor.
Hollanda’daki Delft Üniversitesinin desteklediği  proje , geçen hafta yapılan  bir ulusal proje yarışmasında kendi dalında(servis sistemleri sağlama) finale kalma başarısı gösterdi.
Bu alanda başarı gösteren  genç tasarımcı Alec Momont  sayesinde Avrupa’da  kalp krizinden hayatını kaybetmekte olan  bir milyon kişiden bir çoğunun ileriki yıllarda hayatının kurtulabileceğini söylemek mümkün. 

 Geçtiğimiz yıl  Rusya’da İHA’larla pizza servisini DoDo isimli bir pizzacı başlatmış, siparişin yarım saatte adresine ulaştırıldığı açıklanmıştı.

Yine, Amerika’daki en büyük online perakendeci Amazon.com, Haziran ayında yaptığı açıklamada, insansız hava araçlarıyla paket dağıtımı sisteminin patentini aldığını duyurdu.  Federal yetkililer, araçların deneme uçuşlarına başlaması için Mart ayında Amazon’a onay verdi.

(Murat Şekeroğlu/Bağımsız Havacılar)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.