Dünya’nın en yoğun hava trafiğine sahip havalimanı olan Londra Heatrow Havalimanı’nda yürekleri ağza getiren bir olay yaşandı. Bir insansız hava aracı Heatrow Havalimanı’na iniş gerçekleştiren uçağa tehlikeli şekilde yaklaştı.

BBC’de yer alan habere göre İngiltere Sivil Havacılık Otoritesi’nden yapılan açıklamada Airbus A320 tipi bir yolcu uçağı havalimanına inişini tamamlamak üzereyken yaklaşık 230 metre yükseklikte, helikopter görünümlü insansız bir hava aracıyla tehlikeli bir yakınlaşma yaşandı. 22 Temmuz’da yaşandığı ortaya çıkan olay sırasında uçakta 180 yolcu bulunuyordu.

Yapılan açıklamada yüksek risk taşıyan yakınlaşmanın sorunsuz şekilde atlatıldığı ancak insansız hava araçlarının havalimanları yakınındaki uçuşlarının engellenmesi ya da kontrol altına alınamaması durumunda istenmeyen olayların yaşanabileceği belirtildi.

İlk Değildi

İngiltere Sivil Havacılık Otoritesi önüne geçilmesi gereken bu durumun ilk olmadığını yine 2014 yılı Mayıs ayında Londra Southend Havalimanı yakınlarında 500 metre yükselikte ATR-72 tipi bir yolcu uçağı ile yine bir insansız hava aracının tehlikeli şekilde yaklaştığı ve pilotun son 20 metrede İHA’yı fark ederek istenmeyen bir olayın önüne geçtiği belirtildi.

İngiliz Hava Yolu Pilotları Birliği (BALPA) İHA’ların yolcu uçakları için gerçek manada yüksek risk taşıdığını ve bir düzenleme getirilmemesi durumunda çok ciddi sorunların yaşanabileceğini dile getirdi. 2009 yılında New York’da yaşanan ve uçağın Hudson nehrine indiği olayı örnek veren BALPA hepimiz o olaydaki kadar şanslı olamayabiliriz. Küçük görünen bu İHA’ların uçaklara havadayken verebileceği zararlar pilotun kolaylıkla üstesinden gelebileceği şeyler değil denildi.

İHA

Birkaç yüz gramdan onlarca kiloya kadar değişebilen ağırlık, büyüklük, motor gücü ve menzile sahip olan insansız hava araçları konusunda çeşitli düzenlemeler yapılmaya çalışılıyor. İnsansız hava araçlarının, hava trafiğini yönetmek için sistem geliştiren NASA’nın yanında bazı sivil havacılık otoriteleri belli büyüklüğün üzerindeki sistemlerin kullanımını izne ve zorunlu eğitime tabii tutmaya çalışıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.