Türk Hava Yolları’nın, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakından sonra durdurulan Akmescit seferlerine alternatif olarak sefer başlattığı ve Kırım’a da en yakın olan Herson Havalimanının kış sezonuna hazır olmadığı anlaşıldı. Herson yönetiminin bugünlerde en önemli görevlerinden birinin de, yerel havalimanını kışa hazırlamak olduğu açıklandı.

Herson Valisi Danışmanı Yuriy Rojkov, Herson havalimanın şimdilik kış şartlarında faaliyet göstermeye hazır olmadığını, ilgili sorunu çözmek için buz temizleme makinelerinin satın alımı dahil gereken tüm tedbirlerin alınmasının planlandığını bildirdi.

Rojkov, şimdiye kadar seyrüsefer sistemleri için gerekli tüm proje ve inşaat işlerinin yapıldığını ve pist aydınlatma donanımı montaj çalışmalarının başladığını belirtti.

İlgili komünikasyonların bağlanması için yılsonuna kadar 17 kilometre uzunluğunda kablonun satın alınmasının planlandığı, 2015 yılının başında ise sistemin ayarlanacağı ve işletime hazır olacağı bildirildi.

Herson havalimanının resmi internet sayfasında, daha geçen senenin Ekim ayında, SP-80 seyrüsefer sistemlerinin ve pist aydınlatmasının yapılacağına dair bilgi vardı.

İlgili tedbirler, uçakları zor hava şartlarında ve günün karanlık saatlerinde kabul etme imkânı sunacak.

Türk Hava Yolları’nın Ekim ayında Herson – İstanbul seferlerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmeye başlamasından sonra Herson havalimanın kışa hazırlık meselesi güncel hale geldi.

Son zamanlarda kötü hava şartlarından dolayı birkaç kez seferler iptal edildi ya da uçaklar Odesa havalimanına gönderildi.

(QHA/ Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.