Boeing son Barış Kartalı HİK uçağını Türkiye’ye teslim etti

Boeing, dördüncü ve son Barış Kartalı Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağını (HİK) dün Türk Hava Kuvvetleri’ne Konya 3. Ana Jet Üssü’nde teslim ederek Türk Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağını (HİK) filosunu tamamladı ve böylelikle Türkiye’nin hava sahası gözetimi ve muharebe yönetimi kabiliyetlerini geliştirdi.

Boeing’den yapılan açıklamaya göre son teslimat, platform için upgrade edilmiş yazılımı ve yer destek ünitesinin son unsuru olan Yazılım Destek Merkezini de (SSC) içeiyor. Daha önce teslim edilmiş olan Barış Kartalı uçaklarına yönelik upgrade edilmiş yazılım da kısa zaman içerisinde teslim edilecek.

Boeing, son uçağın teslimatını tamamlamak ve aynı zamanda Yazılım Destek Merkezi, güncellenmiş Görev Simülatör yazılımı ve Görev Destek Merkezi yazılımı gibi teknoloji kabiliyetlerinin yerleştirilmesini sağlamak için Türk endüstri ortakları TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.), Türk Hava Yolları, HAVELSAN ve ASELSAN ile birlikte çalıştı.

Boeing Türkiye Genel Müdürü – Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın Işıl, “Türkiye, şu anda bu bölgede HİK kabiliyetine sahip tek ülke. Boeing’in yenilikçi mühendisliğini yerel Türk endüstri ortaklarının uzmanlığıyla birleştirerek, dünya standartlarındaki bu ileri havadan gözetim sistemini müşterimize teslim etmiş olduk” dedi.

HİK platformları Türkiye, Avustralya ve Güney Kore tarafından kullanılıyor.

Boeing’in 737-700 ticari uçağı üzerine kurulu olan 737 HİK uçağının ileri radarı ve 10 son teknoloji ürünü görev ekibi konsolu, havadaki ve denizdeki hedefleri eşzamanlı olarak takip edebiliyor. Muharebe yönetimi kabiliyetleri; operasyon bölgesinde sürekli gözetim yapılmasını sağlarken, aynı zamanda görev ekibinin taarruz ve savunma kuvvetlerini yönetebilmesine olanak sağlar.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.