Uluslararası polis teşkilatları, seyahat firmalarıyla ve bankalarla işbirliği yaparak çalıntı kredi kartı bilgileriyle uçak bileti satın alanlara savaş açtı.

Europol, İnterpol ve Ameripol dört aylık bir hazırlık sürecinin ardından 45 ülkede ‘Büyük Havalimanı Hareketi’ (Global Airport Action) adı verilen ortak bir operasyon başlattı.

85 havalimanında, iki gün süren operasyonda, çalıntı kredi kartıyla seyahat ettiği tespit edilen 118 kişi gözaltına alındı.

Olayın boyutunu ancak havayolu şirketleriyle işbirliğine geçildiğinde fark ettiklerini söyleyen Europol Sözcüsü Wil Van Gemert, çalıntı bilgilerle alınan biletlerin değerinin yılda bir milyar Dolar’ı bulduğunu ifade etti.

Gemet bu işe karışanların çoğunluğunun ucuz tatil yapmak isteyenler olmadığını, daha çok insan ticareti ve dolandırıcılık yapan organize örgütlerin bu suçu işlediğini söyledi.

Europol’dan yapılan açıklamaya göre kredi kartı bilgilerini çaldıran şahıs veya şirketler çoğu zaman durumun fark etmiyor ve senede 300 binden fazla uçak bileti bu yolla satın alınıyor.

(Euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.