Arjan Meijer kendinden oldukça emindi. Embraer’in Ticari Havacılık CEO’su yaklaşık iki hafta önce Jutarnji List gazetesine verdiği demeçte, Hırvat Havayolları’nai E195 tipi uçak satın almak için yapılan teklifin o kadar iyi olduğunu ve reddetmenin neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

Maliyet tabanı çok daha düşük olduğu için, uçak Hırvatistan Havayolları ağında önemli ölçüde daha yüksek bir işletme karı üretebilir. Embraer yöneticisi, “On ila on beş yıllık bir uçuş süresi boyunca bu avantajı hesaplamak, uçak başına birkaç milyon dolar tutar” diyordu ama sonuç hayal kırıklığı oldu.

Hırvatistan’ın ulusal havayolu şirketi 4 Ekim Salı günü Embraer’in en yeni  uçağını tercih etmeyeceğini duyurdu ve Airbus A220-300’ü seçti. Hırvatistan Havayolları 2026’dan itibaren Airbus bölgesel jetlerine sahip standart bir filo işletmek üzere altı adet A220 satın aldı. Uçakların 2026 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Havayolunun filosu şu anda altı De Havilland Canada Dash 8-400, bir Airbus A319 ve altı Airbus A320’den oluşuyor.

Airbus tanıtım atağında

THY’nin bölgesel uçuşlar için 30 adet A220-300 tipi uçak alacağı haberleri Haziran ayında  medyada yer aldı, ancak bu haber ne doğrulandı, ne yalanlandı. Bugün açılışı yapılacak İstanbul Airshow’da  airBaltic’e ait A220 yer alacak. Airbus Tek Koridor Pazarlama Müdürü Claude Debeauquenne, saat 13:00’da A220 tek koridorlu uçaklar hakkında özel bir basın brifingi verecek ve sonrasında Airbus A220 uçağını gezdirecek.

Embraer İstanbul’da Airbus’tan rövanşı alacak mı? Bu soruyu yanıtlamak zor.  Geçtiğimiz hafta konuya ilişkin iki kez görüş istediğimiz Embraer yanıt vermedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.