Hollanda’nın IŞİD’le mücadele için Irak’a gönderdiği F-16 uçaklarının bağlı olduğu Volkel Hava Üssü’nde askeri personele yönelik cihat propagandası yapıldığı ortaya çıktı.

Hava Kuvvetleri ve istihbarat birimleri de cihat propagandası nedeniyle kapsamlı bir araştırma başlattı.

Telegraaf gazetesine göre daha önce üste görev yapan eski bir asker, geçmişteki çalışma arkadaşlarını cihatçı gruplara kazandırmak için çalışma yapmış. Eski asker, üs personeline sık sık cihadı öven ve cihatçı gruplara çağıran elektronik postalar göndermiş.

Üs Komutanı Albay Peter Tankink, cihat yanlısı eski askerin personele yönelik “beyin yıkama” faaliyetlerini rapor haline getirdi.

Rapor hem Ulusal Güvenlik ve İstihbarat Dairesine (AIVD) hem de Askeri İstihbarat Birimi’ne (MIVD) gönderildi.

Volkel Üssü’ndeki F-16 filosuna bağlı 8 adet savaş uçağı geçen hafta parlamento kararı ile IŞİD’le mücadele için Irak’a gönderildi. Hollanda F-16’ları bu hafta aktif bombardımana katıldı.

Volkel Hava Üssü Sözcüsü Binbaşı Joyce van der Eijk, konunun ciddiyeti ve üs personelinin güvenliği nedeniyle ayrıntılı açıklama yapamayacağını söyledi.

Soruşturma sürüyor

Sözcü, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

Askeri İstihbarat Birimi Sözcüsü Martin Hibrandie de savunma personelinin güvenliği konusunda gerekli önlemlerin alındığını açıkladı.

Savunma Bakanlığı, personelin zorunlu olmadıkça askeri üniforma ile sokağa çıkmamaları ve toplu taşıma araçlarına binmemeleri uyarısında bulunmuştu.

Yaklaşık bin 500 askeri personelin görev yaptığı Volkel Hava Üssü, Hollanda’da nükleer silahların saklandığı tek yer olarak da biliniyor.

Eski Başbakanlar Ruud Lubbers ve Dries van Agt, Volkel Üssü’nde ABD’ye ait 22 adet B61 tipi nükleer bombanın saklandığı bilgisini doğrulamıştı.

Volkel’daki cihat propagandası haberleri üzerine aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV), meclisi genel görüşmeye çağırdı. PVV lideri Geert Wilders, “Savunmada teröristler kesinlikle kabul edilemez. Hızla temizlenmeleri gerekli” dedi.

Daha önce Hollanda ordusunda görev yapan Türkiye kökenli Ömer Yılmaz’ın Suriye’de El Nusra Cephesi adlı örgüt için savaştığı ortaya çıkmıştı. Geçen hafta Amerikan CBS televizyonuna konuşan Ömer Yılmaz, örgüte katılanlara eğitim verdiğini söylemişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.