HAVA-SEN, 169 CAS çalışanının işten durdurulmasını protesto için dün akşam Ercan Havalimanı çemberinde oturma eylemi düzenledi ve eylemi Başbakan Yorgancıoğlu’nun Türkiye’den dönüşüne kadar sürdürdü

Kıbrıs Türk Kamu Çalışanları ve Hava Taşıyıcıları Sendikası (HAVA-SEN), 169 CAS çalışanının işten durdurulmasını protesto için dün akşam Ercan Havalimanı çemberinde oturma eylemi yaptı. Eylemciler, hükümetin verdiği sürenin bugün dolduğuna dikkat çekerek, bundan sonra olacaklardan sorumlu olmayacaklarını söyledi.

Saat 19:45’te başlayan ve adına “ekmek nöbeti” denilen eyleme eş ve çocuklarıyla birlikte yaklaşık 70 dolayında CAS çalışanı katıldı.

CAS çalışanları ellerinde “ 29’unda oy verdik 30’unda sokağa attınız”, “Gitti aşımız bize nedir CAS’tınız”, “Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste” ve “Kıbrıs Türkü’nün Ercan’daki son sesi” yazılı pankartlar taşıdı.   Eylemcilere, Ercan çemberinden araçlarıyla geçenler kornalarıyla destek verdi.

HAVA-SEN Başkanı Buran Atakan, eylemi, İstanbul’da bulunan ve saat 23.00’de KKTC’ye gelen Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun dönüşüne kadar sürdürdü. Eyleme, Komünist Emek Hareketi de destek verdi.

Atakan: Son sabırlı eylemimiz
HAVA-SEN Başkanı Buran Atakan yaptığı açıklamada, 2 Temmuz’da başbakanlık binası önünde gerçekleştirdikleri eylemde Başbakan Yorgancıoğlu’nun sorunun çözümü için kendilerinden 10 günlük süre istediğini anımsatarak bugün bu sürenin sona ereceğini kaydetti.

“CAS, devletin yüzde 50’nin üzerinde hissesi olduğu bir şirket ve çalışanları hiç hak etmediği bir durumla karşı karşıya. Başbakan Yorgancıoğlu ile CAS Yönetim Kurulu yetkililerinin yaşanlarla ilgili bilgi sahibi olmadığı bir durumla karşı karşıyayız” diyen Atakan, yaşananlarla ilgili, olarak çalışanların suçlanmakta olmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.
Bu eylemin çalışanların yapacağı son sabırlı ve anlayışlı eylem olacağını da ifade eden Buran Atakan, bundan sonra olacaklardan çalışanlar ve sendikanın sorumlu olmayacağını kaydetti.

Atakan açıklamasında basın emekçilerinin gününü de kutladı.

Eylem, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere bazı bakanlarla birlikte günü birliğine Türkiye’ye gidip dün akşam yurda dönen olan Başbakan Yorgancıoğlu’nun dönüşüne kadar sürdürüldü.

(Kıbrıs Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.