Türk Hava Kuvvetleri, elindeki 40 KT-1 eğitim uçağına ek olarak 15 uçak daha almak üzere 4 Aralık’ta imza atıyor! Neden Hürkuş istenmiyor? ! Kokpit.Aero yazarı Tolga Özbek bu sorulara  cevap arıyor…Özbek’in yazısı şöyle:

Kendi ayağına sıkmak’ diye bir deyim vardır… İşte Türk havacılık tarihi, bu örneklerle doludur. Sonuncusunu bugün yaşadık. Güney Koreli Korean JoonGang Gazetesi, Türkiye’nin Kore Havacılık Endüstrisi (KAI) ile 150 milyon dolar değerinde 15 adetlik ek KT-1 eğitim uçağı alım anlaşmasını 4 Aralık’ta yapacağını açıkladı!

Bir taraftan TAI tarafından geliştirilen, kendi mühendisimizin, teknisyeninin alın teri Hürkuş… Diğer taraftan 40 adet düşük operasyon yüzdesi ile İzmir Çiğli’de kullanılmaya çalışılan KT-1’ler…

Neden Hava Kuvvetleri Hürkuş’un testlerini bitmesini beklemiyor? İki prototip uçarken, 200 milyon dolardan fazla para harcanmışken, testler gayet giyi giderken niye Hava Kuvvetleri milli bir eğitim uçağı istemiyor? Neden bu projeye sahip çıkmıyor?

Bu uçağa ‘Hürkuş’ adı niye verilmişti, biliyor musunuz? Türk havacılık tarihinde ilklere imza atan Vecihi Hürkuş’un izinden yürüsün diye. Belli ki bazı çevreler bunu yanlış anlamış. Hürkuş uçağı, zamanında Vecihi Hürkuş’u yapılanların bir benzeri ile karşılaşıyor.

TAI NASIL ANLATACAK?

Hürkuş, önümüzdeki yıl yapılacak Paris Air Show’a gidecek. Orada gösteri uçuşları yapacak. Ve yurt dışından uçağa ilgi gösteren ülkeler gelecek ve soracak: “İyi de niye gittiniz Kore’nin uçağını aldınız?” Bunu TAI nasıl açıklayacak? Bir ülke, kullanmadığı uçağı satamaz. Örnekleri dünya havacılık tarihinde doludur…

KORELİLERİN GAFI!

Türkiye yeni siparişle tam 55 adet KT-1 almış olacak. Kore Gazetesi’ne konuşan KAI sözcüsü ve Güney Kore Hava Kuvvetleri ‘kaynakları’ diyor ki “Türkiye kendi temel eğitim uçağını yapmaya çalıştı ancak başarılı olamayınca Kore uçağından yeniden almaya karar verdi”.

Bu ayıp, KT-1 alım kararı verenlere yeter de artar!

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.