2 yıl boyunca ICAO Türkiye temsilciliği görevini yürüten Çağatay Erciyes görevini tamamlayarak ayrılacağını duyurdu. Eylül ayının ortasından itibaren görevini tamamlayacağını açıklayan Erciyes, Beyrut Büyükelçisi olarak görev yapacağını bildirdi.

Kendisine ait internet sitesi üzerinden bir veda mesajı yayınlayan Çağatay Erciyes şu ifadeleri kullandı:

Havacılık Camiamızın Değerli Mensupları 

Kıymetli Vatandaşlarımız,

2013 yılından bu yana büyük bir gurur ve heyecanla yürütmüş olduğum BM Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi görevimi bu ay sonunda tamamlıyorum. Eylül ayının ortasında Beyrut Büyükelçisi olarak daha zorlu bir göreve başlıyorum.

Montreal’deki üç yıllık görev sürem boyunca Türkiye-ICAO ilişkilerinin yeni bir vizyon ile geliştirilmesi konusunda,  mesai arkadaşlarım, ilgili kurum ve kuruluşlarımızla birlikte faydalı çalışmalar yaptığımıza inanıyorum. Bu çalışmalardan birkaçına örnek vermem gerekirse; ülkemiz ICAO Konsey üyeliğine 33 yıl sonra yeniden aday oldu. 2016’da yapılacak seçimleri kazanmak için önemli mesafe kaydetti.  Ülkemizin öncülüğünde ICAO içinde Karadeniz-Hazar Grubu adı altında yeni bir bölgesel işbirliği grubu kuruldu. ICAO Sekretaryasında ilk defa 4 Türk uzmanımız görev aldı. ICAO Genel Sekreteri ilk defa ülkemize resmi bir ikili ziyaret yaptı. Ülkemiz ile ICAO arasında ilk defa ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı. Ülkemiz Afrika Havacılık Emniyeti İcra Komitesi’ne ‘’ortak ülke’’ olarak kabul edildi.   Evvelce temsil edilmediğimiz ICAO Panel ve Çalışma Gruplarından 12’sine üye olundu. Montreal’de havacılık sanayiinde çalışan ve çoğunluğu mühendis olan Türk vatandaşlarının katılımıyla  ‘’Montreal Türk Havacılar Grubu’’  kuruldu.

Sivil havacılığımızdaki hızlı gelişimle birlikte son yıllarda ICAO ile ilişkilerimizde de yeni bir döneme girdik. Bu yeni dönemde temel hedefimiz, her geçen gün hızla büyüyen havacılık sektörümüzün ticari ve ekonomik menfaatlerinin korunması ve ICAO ile işbirliğimizin derinleştirilmesi oldu.

Bu temel hedefe tam olarak ulaşılması için ülkemizin ICAO içindeki etkinliğini daha da artırması ve Örgütün yasama/yürütme organı olan 36 üyeli Konseyine girmesi büyük önem taşıyor. Zira uluslararası havacılığın kuralları bu Konsey’de belirleniyor. Bu kurallar ülkelerin havacılık sektörlerini de doğrudan etkiliyor. Bizim de hava ulaştırma sektöründe geldiğimiz nokta, artık işin mutfağında olmamızı gerekli kılıyor. Sadece bir kez 1947-1950 yılları arasında üyesi olduğumuz ICAO Konsey’ine yeniden girmek için,  2016 sonbaharında yapılacak seçimlerde başarılı olacağımıza yürekten inanıyorum. Türkiye bu üyeliği atık fazlasıyla hak ediyor.

Nitekim ülkemiz ICAO verilerine göre 2014 yılı itibariyle dünya hava taşımacılığında 11. sıraya yükseldi. Bu yükseliş önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Başta THY olmak üzere, hava yolu taşıyıcılarımızın ve havalimanı işletmecilerimizin büyüme hızlarının ve başarılarının, havalimanlarımıza  ve  hava trafik alt-yapımıza  yaptığımız  büyük yatırımların, dünyanın en büyük havalimanını inşa ediyor olmamızın, bölgesel uçak projemizin, ülkemizin dünya havacılığındaki yerini önümüzdeki yıllarda daha da üst sıralara taşıyacağına samimiyetle inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle,  ICAO’daki görev sürem boyunca yakın işbirliği ve koordinasyon içinde çalıştığımız, başta kendi kurumum  Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüze, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğümüze, Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza, Türk Hava Yollarına ve çalışmalarımıza destek veren diğer kurum ve kuruluşlara  gönülden teşekkür etmek isterim.

Tabiatıyla bizlere sosyal medya mesajları ile destek olan ve çalışmalarımızı sürekli teşvik eden sivil havacılık camiası mensuplarımıza ve ülkemizdeki vatandaşlarımıza da bu vesileyle şükranlarımı sunmak isterim.

Denizcilik ve havacılık mesleğimin bir parçası olmasının ötesinde özel tutkum da olduğu için, bu konularda ‘’twitter’’ mesajlarımı ve ‘’blog’’ yazılarımı mümkün olduğunca devam ettirmeye çalışacağım. Tabi Ortadoğu mesaimden zaman kaldığı sürece.

Son olarak Kanada ve Montreal’de yaşayan  vatandaşlarımıza ve derneklerimize görev sürem boyunca şahsıma, aileme ve mesai arkadaşlarıma gösterdikleri yakınlık, dostluk ve muhabbet nedeniyle de teşekkürü bir borç biliyorum. Kanada Türk toplumunun bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde hareket ederek,  yaşadıkları ülkeye ve geldikleri vatan topraklarına daha nice değerli katkılarda bulunmalarını temenni ediyorum. Hepinize huzurlu ve refah içinde bir hayat diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Sağlıcakla kalın. Hakkınızı helal edin.

Çağatay Erciyes

Büyükelçi

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.