Geçtiğimiz hafta Cuma günü insansız hava aracı dünyası tarihi bir atılım yaparak ilk yasal dağıtımını gerçekleştirdi ve Flirtey isimli iha Amerika Virginia Havaalanı’ndan yüklendiği ilaçlarla havalanarak onları bir kliniğe başarılı şekilde bıraktı.

Teknolojik olarak çığır açan bir sistem ya da uygulama olmasa da 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş özel tasarım paket taşıma aksamı ile Flirtey, Amerikan Hükümeti’nden onaylı şekilde ilk yasal dağıtımı gerçekleştiren iha oldu.

Flirtey’nin yatırım ortağı ce şirketin CEO’su Matthew Sweeney, bu adımın endüstri için ne kadar önemli olduğunu açıklarken “Bu bölgede araçlar tek şeritli yollarda trafiğe takılı şekilde dururken bu araçların taşıdığı tıbbi malzemelere ihtiyaç duyan 3000 kişi var. Normal şartlarda ilaçların buraya ulaşması 90 dakika sürüyor ve genellikle bozuk olan yollardan, tümseklerden ve elbette trafikten geçerek geliyor. Bu durumda, özellikle de Katrina Kasırgası gibi afet durumlarında, ihaların havadan yaptığı dağıtım çok daha hızlı ve güvenli şekilde ihtiyaç duyulan malzemenin doğru noktaya ulaştırılmasına imkan tanıyacaktır.” diyor.

Sweeney ayrıca teknolojinin ihalarla yapılacak uzun mesafeli dağıtımlara hazır olduğunu, bunun önündeki engelin hükumet ve insanların algısı olduğunu söylüyor. “1950’lerde kimse bir millik mesafenin 4 dakikanın altında gidilebileceğine inanmıyordu; ta ki Roger Bannister bu durumun aksini ispat edene kadar. Engeller genellikle algıya dayalı ve psikolojiktir ve bugün yaşanılan bu engel de aynı şekilde oluşmuş. Bence burada başardığımız aslında ilk iha dağıtımını gerçekleştirerek bu engeli parçalamaya yönelik bir adım atmış olmamızdır.” diyen Sweeney, insanların üzerinden uçacak olan ihaların güvenlik ve özel hayat gibi unsurlar nedeniyle tedirginlik yarattığını söylüyor.

Gerçekleştirilen bu dağıtım ve Amazon’un Amazon Air Prime servisi hayali arasındaki en büyük fark ise Flirtey’nin seyrek nüfusa sahip bir bölge üzerinden uçarak bu hizmeti gerçekleştirmiş olması olarak görülüyor. Sorunun sadece FAA’in ne zaman kalabalık bölgeler üzerinde uçuşa izin vereceği olduğunu söyleyen Sweeney, eninde sonunda bunun gerçekleşeceğini ve Amazon’un da kısa bir süre içinde test uçuşlarına başlayacağını belirtirken New York ya da San Francisco gibi çok kalabalık bölgelerde yeni bir hava trafiği kontrol sistemi geliştirilmesi gerektiğini ve alt yapı çalışmaları yapılması gerektiğini savunuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.