Türkiye savunma sanayisi yılın ilk 7 ayında 952 milyon dolarlık ihracat yaptı. Temmuzda ise rekora imza attı. Bunda ABD’ye satılan hafif silahlar ve uçak parçaları etkili oldu.

SAVUNMA sanayisi 2014 yılının ocak-temmuz döneminde ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 22 artırarak 952 milyon dolara çıkardı. Türkiye ihracatındaki yüzde 5’lik büyümeye karşın savunma sanayisindeki bu büyümenin Ar-Ge ve teknolojiye yapılan yatırımlarla sağlandığını belirten Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Aral Aliş, “Temmuz ayında ihracatımız geçen yıla göre yüzde 76 artışla 175 bin dolara çıktı. Bunun yarısı ABD’ye yapılan hafif silah, uçak parçaları ve mühimmat ihracatı” dedi. Aliş, sektörün ihracat potansiyeli ve hedeflerini Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katıldığı toplantıda kamuoyuyla paylaştı.

Yerli ürünler tercih edilmeli

Konuşmasında, sektörün hızla büyüdüğünü ve pek çok başarılı projeye imza attığını söyleyen Aliş, “Ar-Ge faaliyetleri ve teknolojik yatırımlarla büyüyen sektör, üretiminin üçte birini ihraç eder duruma geldi. Sektörümüz, ülkemiz savunma ihtiyacının yüzde 60’a yakınını karşılıyor. Devletin yerli savunma sanayinden alımlarının artırılması, şirketlerimizin geliştirdiği ürünlerin, devlet envanterine girmesi, dış pazarlarda en fazla sorgulanan konular. Bu nedenle, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet güçlerinin yerli ürünleri tercih etmesini umuyoruz” dedi.

BMC ülkenin bir değeri

SAVUNMA Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Es Mali Yatırım ve Danışmanlık’ın 751 milyon TL’ye satın aldığı BMC ile ilgili bir soruya “BMC’deki şirket yapılanması netleşince çeşitli projelerde yer alırlar. BMC Türkiye’nin önemli bir değeri, inşallah yeni ürünlerle projeler içerisinde yer alırlar” dedi.

(Akşam)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.