Çorum’da faaliyetlerini sürdüren bazı turizm acentaları, otel yöneticileri ve turizm derneklerinin temsilcileri Türk Hava Yolları’nın 1 Kasım’da başlayacak olan yeni uçuş tarifesine tepki gösterdi.

Türk Hava Yolları Genel Satış Çorum Şubesi Müdürü Halit İnaltekin, Merzifon Havaalanı’ndan THY’nin iç hat sefer saatlerinde değişiklik yapılacağını hatırlattı. İnaltekin, 1 Kasım tarihinden itibaren sabah 05.55 olan Merzifon-İstanbul uçuş saatinin 18.30; İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan 23.20 olan Merzifon’a uçuş saatinin ise 16.10 olarak değişeceğini vurguladı.

Çorum’da turizm sektöründe iş yapan firmaların yeni uçuş saatinden memnun olmadığını belirten İnaltekin, Merzifon Havaalanı’nda uçaklardaki doluluğun maksimum düzeyde olduğunu, THY’nin Amasya -Merzifon Havaalanı’ndan haftada 7 gün tarifeli sefer düzenlediğini ifade etti.

Turizmci olarak değişiklikten kendilerinin de memnun olmadığını ve dileklerinin akşam uçuşunun eskisi gibi sabaha alınması olduğunu söyleyen İnaltekin, “Merzifon Havaalanı’ndan Amasya, Çorum, Tokat, Samsun işadamı ve daimi THY yolcularının yanında bölge insanları İstanbul’a alışverişe ve gezmeye gidiyor. Merzifon Havaalanı yetkililerinden de aldığımız bilgiye göre bölgeden uçağa çok yoğun talep var. Haftada 3 gün seferle uçuşlara başlayan THY, haftada 7 güne çıkarmakla bölgenin verimli olduğunu ve THY ile uçan bölge insanının memnun olduğu gördü.

Sabah saat 05.55 olan Merzifon-İstanbul uçuş saatini 18.30, İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan saat 23.20 olan Merzifon’a uçuş saatini ise 16.10 değiştiren Türk Hava Yolları’nın yeni sefer saatleri ile çok yolcu kaybedeceğini düşünmekteyiz. Bölgeyi iyi tanımamız hasebiyle uçak saatleri eskisi gibi sabaha alındığı takdirde THY bölgede yolcusunu kat kat artırır diye düşünmekteyiz. Ayrıca THY saat değişikliği yapacağı yerine ek sefer koysa daha verimli olur. THY yönetiminden yanlış olan yeni saat uygulamasının iptal edilerek kış tarifesinde uçuş saatleri eskisi gibi düzenlenemiyorsa 2015 yaz tarifesinde ilave seferlerle haftada yedi olan uçak sayısının artırılmasını ve eskiden olduğu gibi sabah ve gece uçuşların olmasını istemekteyiz” diye konuştu.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Anitta Hotel Genel Müdürü Hasan Özer Gökmen, saatlerin değişmesinin ilimize olumsuz yansıyacağını, otelde konaklayan şirket yetkililerinin de bu yönde eleştiride bulunduğunu ve eski saatlerin devam etmesini istediklerini bildirdi.

Yeni tarifenin Kasım’da başlayacağını ve bundan önce eskisi gibi uçuşların sabaha alınması gerektiğini anlatan Aniş Turizm yetkilisi Ayfer İnaltekin ise “Çorumlu sanayici ve iş adamları ve yolcular için tek çözüm, uçuş saatlerinin dış hat bağlantılı olması. İş adamlarımız için yalnızca ticari malı üretmek değil pazarlama ve yerine ulaştırma da çok önemli” dedi.

Çorum Genç Turizmciler Dernek Başkan Vekili Duran Doğan ise uçuşların sabaha alınması için kamuoyu oluşturulması gerektiğini dile getirdi.
(ÇORUM HABER)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.