Rusya Sınır Servisi, iki aydır Moskova’daki Şeremetyevo Havalimanı’nın ‘steril’ bölümünde yaşayan Japon gazeteci Tetsuya Abo’nun ülkesine geri döndüğünü bildirdi.

Japonya’nın Moskova Büyükelçiliği Basın Ataşesi Kotaro Otsuki, “Rusya Sınır Servisi, Abo’nun Japonya’ya gittiği konusunda bizi bilgilendirdi” dedi. Diplomat, büyükelçilik temsilcilerinin Abo’nun gerçekten de ülkesine dönüp dönmediğine emin olmak için havalimanını ziyaret etmeyi planlamadığını da sözlerine ekledi.Şeremetyevo Havalimanı yönetimi, Japon vatandaşının kendi maddi kaynaklarıyla geçindiğini ve yasaları ihlal etmediği için gazeteciden havalimanının uluslararası bölümünden çıkarılması için hiçbir gerekçelerinin olmadığını açıklamıştı. Bir gazeteci olarak ‘yalanları ortaya çıkarmak zorunda olduğunu’ söyleyen Abo, ülkesine dönmek istemediğini belirterek Rusya vatandaşlığına geçebilmek için yardım istemişti.

Ülkesine döndüğünde siyasi baskıya maruz kalacağını savunan 36 yaşındaki Tetsuya Abo, mayıs ayı sonlarından bu yana Şeremetyevo Havalimanı’nın ‘steril’ bölümünde yaşıyordu. Abo bu nedenle, ABD’nin dinleme skandalını ortaya çıkararak Rusya’ya sığınan eski NSA ajanı Edward Snowden’a benzetiliyordu.(Sputniknews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.