İki astronot ve bir kozmonotu taşıyan Rus uzay aracı Soyuz, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kenetlendi.

Soyuz, Kazakistan’daki Baykanur Üssü’nden fırlatıldıktan altı saat sonra Türkiye saatiyle 06.30 civarında ISS’e ulaştı. Ancak kenetlenme sonrasında mürettebatın istasyona geçiş yapacağı kapı güçlükle açılabildi.

İtalya’nın ilk kadın Astronotu Samantha Cristoforetti’nin de aralarında bulunduğu ekip üyeleri, yarım saat gecikmeli olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na girebildi.

Cristoforetti ile birlikte Amerikalı Astronot Terry Virts ve Rus Kozmonot Anton Shkaplerov, ISS’te kalacakları altı aylık süre içinde üç uzay yürüyüşü yapacak.

Yeni ekibin görev listesi içinde, uzay istasyonunu 2017’de başlaması beklenen ticari seyahatlere hazır hale getirmesi de bulunuyor.

Espresso makinesi götürdü

37 yaşındaki Cristoforetti, ISS’te 169 gün boyunca görev yapacak. İtalyan astronot, 10 Kasım’da Dünya’ya dönen Alman astronot Alexander Gerst’in başlattığı deneyler üzerinde çalışmaya devam edecek.

Soyuz kapsülü, astronotların yanı sıra ISS’e yiyecek ve malzeme de taşıdı. Ekibe yollanan yiyecekler arasında havyar, elma, portakal, domates ve çay da bulunuyor. Samantha Cristoforetti, beraberinde 20 kilo ağırlığında bir espresso makinesi de götürdü.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.