Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TRT Haber’de yayınlanan Haber Ötesi programında TRT, Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör ile Serhat Akça’nın gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bakan Elvan’ın  Haber Ötesi programında  yaptığı  havacılık alanındaki gelişmeler  ve uzay projesine ilişkin  açıklamaları şöyle:

İSTANBUL HAVACILIKTA DÜNYANIN MERKEZİ HALİNE GELECEK

Yapımı devam eden 3. havalimanı projesine ilişkin bilgiler veren Elvan, İstanbul’da hava trafiğinde yolcu sayısının bir yılda 20 milyon artarak 80 milyona ulaştığını söyledi. Bunun 60 milyonunun Atatürk Havalimanı’ndan, 20 milyonunun da Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan gerçekleştiğini söyledi.

3. havalimanının tamamlanması ile Atatürk Havalimanı’nın ne olacağına ilişkin bir soruya Elvan, “özel uçaklar ve kargo uçakları tarafından kullanılmaya devam edeceğini” yönünde cevap verdi.

3. havalimanının inşa edilmesi ile birlikte İstanbul’un havacılıkta dünyanın merkezlerinden biri haline geleceğini ifade eden Elvan, yapımı devam eden Ordu-Giresun Havalimanı’na ilişkin de bilgiler verdi. Projenin dünyada örnek bir proje olduğunu belirten Elvan şunları söyledi:

“Denizin içine inşa ediyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. 2015 Mart sonu itibariyle açacağız, belki öne de çekebiliriz. İnşallah seçimden önce vatandaşlarımız kullanabilecek. Denizde inşa edilen ilk havalimanı.”

İLK TÜRK ASTRONOTLA NE ZAMAN TANIŞIYORUZ?

Programda,  Türkiye Uzay Ajansı Projesi hatırlatılarak, “İlk Türk astronotla ne zaman tanışıyoruz, ilk Türk astronotu ne zaman uzaya göndereceğiz?” şeklindeki bir soruya da Bakan Elvan, Uzay Ajansı’nın kurulmasının hükümet programında yer aldığını hatırlatarak cevap verdi. Ajans’ın kurulması için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Elvan, ilgili kurumların ve bakanlıkların görüşlerinin alındığını belirtti. Elvan, çalışmanın tamamlanmasının ardından Bakanlar Kurulu’na sunulacağını söyledi.

Uzay çalışmalarında Türkiye’nin istenilen noktada olmadığını ifade eden Elvan, “Çok dağınık bir yapı var. TÜBİTAK’ın, TÜRKSAT’ın, TUSAŞ’ın ve ASELSAN’ın bazı çalışmaları var. Farklı kurumlarda farklı çalışmaların olduğunu görüyoruz. Uzay Ajansı’nı kurarak, uzay ve havacılıkla ilgili politikaların tek bir çatıda yönetilmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

6-A uydusunun Türkiye’de tamamen Türk mühendisler tarafından üretileceğini söyleyen Elvan, Ankara’nın Kazan ilçesinde uydunun üretileceği tesisin kurulduğu ve Kasım ayında da açılışının yapılacağı bilgisini verdi.

Bölgesel uçak projesine ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten Elvan, “Uzay ve havacılığa yönelik araştırma geliştirme çalışmalarımız artacak, fonlar ayıracağız. ‘Astronot’ dediniz buna şu an net bir cevap veremeyeceğim ancak uzay alanında çalışan çok sayıda bilim adamımız olacak” şeklinde konuştu.

Bakan Elvan, Uzay Ajansı’nın kurulması ile bu bilim adamlarının daha koordineli bir şekilde çalışacağını da sözlerine ekledi.(trthaber)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.