Avrupa ve Türkiye’nin deniz doldurularak inşa edilen tek havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı, uçuşlara hazır hâle getirildi.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu yaptığı açıklamada, Ordu ve Giresun’un ortak kullanımı için temeli 3.5 yıl önce atılan ve Türkiye’de deniz üzerine inşa edilen ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı’nda, altyapı çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Üstyapı çalışmalarında da sona gelindiğini belirten Balkanlıoğlu, şu ana kadar yaklaşık 35 milyon ton taşın denizle buluştuğu havalimanı inşaatının bu ay sonu ya da mayıs ayında tamamlanacağını ifade etti.

Balkanlıoğlu, tarifeli seferlerin mayıs ayı sonunda başlayacağını dile getirerek, “Ufak tefek eksiklerin dışında Ordu-Giresun Havalimanı uçuşlara hazır halde” dedi.

Uçakların inip kalkmasına çok engel bir durumun olmadığını anlatan Balkanlıoğlu, “Üstyapı inşaatının bazı kısımlarındaki eksikliklerin kısa sürede tamamlanması hedefleniyor. İnşallah iki ilin hayali olan havalimanı, kısa sürede resmi olarak açılacak” diye konuştu. Türkiye’nin haberine göre, Balkanlıoğlu, Ordu-Giresun Havalimanı Projesi’nin Türkiye’nin prestij projelerinden biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “Havalimanı sistemindeki son teknolojiler burada kullanılıyor. Konfora iniş ve kalkışa müsaade eden pistin çizgileri ve ışıkları dahil olmak üzere her şey tamamlandı. Sadece üst yapıya ilişkin çok az kısımlar kaldı. Onun da bitirilmesi için 3 vardiya halinde süratle çalışılıyor. İnşallah bu ayın sonunda tamamlanacak gibi gözüküyor.”

Karadeniz’in hırçın dalgalarına dayanacak

Denizin doldurulmasıyla bin 800 dönümlük bir arazinin elde edildiğini anlatan Ordu Valisi, “Bu, kolay olmadı. Karadeniz’in hırçın dalgalarına dayanacak şekilde inşa edilen bu havalimanımız bitti” ifadesini kullandı.

20150416_141462

Ordu-Giresun Havalimanı Pistleri Çizildi, Uçuş Kodu Alındı

Son olarak işçilerin iş bırakma eylemiyle gündeme gelen Ordu–Giresun Havalimanı’nda bir yandan da çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Açılışa yetiştirilmek için yoğun çaba harcanan havalimanında pist çizilirken, gerekli olan uçuş kodları da alındı.

Son olarak maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle yaklaşık 30 işçinin iş bırakma eylemiyle gündeme gelen Ordu-Giresun Havalimanı’nda bir yandan da açılışa yetiştirmek için yoğun bir çalışma temposu yaşanıyor.

Ordu ve Giresun illerinin tam 40 yıldır beklediği ve bu ay sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açılmasının planlandığı Ordu-Giresun Havalimanı’nda 500 işçi vardiyalı olarak 24 saat çalışıyorlar.

Kontrol küle inşaatıyla hizmet binasının inşaatlarının son hızla devam ettiği Ordu-Giresun Havalimanı’nın 3 kilometre uzunluğundaki pistte şeritlerde çizilerek bir aşama daha geçildi ve iki ilin ortak hayaline bir adım daha yaklaşıldı.

Öte yandan Nisan ayı içerisinde açılacağı söylenen ve Mayıs sonunda ise uçuşların başlayacağı havalimanında uçuşların yapılması gerekli olan kodlar alındı. Dünya üzerindeki tüm havalimanlarını tanımlamak için verilen uluslararası sivil havacılık kodu ile uluslararası hava taşımacılık kodu verildi.

Ordu-Giresun Havalimanı’nın uluslararası sivil havacılık koordinasyonu LTCV olarak tescil edilirken, uluslararası hava taşımacılığı kodu ise OGU olarak tescillendi. Uluslararası uçuşlar için gerekli sivil havacılık kodlarının alınmasıyla Ordu-Giresun Havalimanı dünyadaki diğer havalimanları arasındaki yerini almış oldu.

Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü tarafından 30 Nisan’da yürürlüğe sokulacak olan bu kodlarla birlikte aylık uçuş kodlarında artık Türkiye’nin prestij projeleri arasında olan Ordu-Giresun Havalimanı da görülebilecek. (Kanal A Haber/ Orducu)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.