Güneş enerjisiyle uçacak bir hava aracının en yüksek enerjiye ulaşarak uçabileceği yer neresidir?

Birleşik Arap Emirlikleri belkide Dünya’nın en yoğun petrol yataklarının olduğu yerlerden birisi konumunda. Ancak BAE bu özelliğinin yanında çöl iklimi ve çok nadir olarak gökyüzünde beliren bulutlar nedeniyle güneş enerjisiyle yapılacak uçuşlar için oldukça elverişli bir ortam sağlıyor.

140925135244-solar-impulse-2-first-flight-horizontal-gallery

Solar Impulse projesi, güneş enerjisiyle uçan bir insanlı hava aracı projesi olarak ortaya çıktı. Solar Impulse uçağı kanatlarında taşıdığı 12 bin güneş enerjisi hücresi ile Bertrand Piccard ve Andre Borschberg kontrolünde ABD’yi baştan başa güneş enerjisi kullanarak uçmayı başarmıştı, şimdi sıra güneş enerjisi ile Dünya turunda.

140411155935-solar-impulse-bertrand-piccard-and-andre-borschberg-horizontal-gallery

Güneş enerjisiyle Dünya turu projesi için üretilen Solar Impulse 2 uçağı taşıdığı 17 bin güneş enerjisi hücresi ile 5 aylık sürede sadece Güneş enerjisi kullanarak Dünya turunu tamamlamayı hedefliyor. Jumbo Jet Boeing 747 ile neredeyse aynı kanat genişliğine sahip olan Solar Impulse 2 Dünya turu kapsamında 5 aylık bir sürede 120 saatlik uçuş gerçekleştirecek. Dünya turunun başlangıç ve bitiş noktası ise BAE’nin başkenti Abu Dabi olacak.

Abu Dabi enerji şirketininde destek verdiği projede Solar Impulse, Dünya turu öncesinde BAE hava şartlarında testlere tabii tutulacak.

140414160345-soalr-impulse-plane-warehouse-horizontal-gallery 140414155847-solar-impulse-workers-cells-wings-horizontal-gallery

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.