Geçtiğimiz Mart ayında dev bir meydan okuma yaşandı, Red Bull Racing pilotu Daniel Ricciardo, F/A-18’e meydan okudu.

Daha öncede benzeri yapılan bir Formula 1 aracı ile jet uçağının yarışında bu kez kurallar değişti. Daha önceki yarışlarda F1 araçlarının hızlanma kabiliyeti ortaya çıkartılırken bu kez hesap’lar değişti. Ricciardo’nun meydan okumasında kural belliydi sadece hızlanma yarışı olmayacak bir turluk bir yarış yapılacak ve F/A-18 ile başa çıkılmaya çalışılacaktı.

Avustralya Grand Prix’de taraftarları önüne çıkmadan önce Ricciardo, bu sene dümenini ele geçirdiği Red Bull Racing aracıyla Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Sale’deki üssünü ziyaret etti ve ‘Eşek Arısı’ adıyla bilinen F/A-18 uçağının dudak uçuklatan gücüyle aşık atmaya çalıştı.

Saatte 380 kilometre hızı görebilen aracıyla (Red Bull Racing gösteri aracı), 2000 km/saat kapasiteli canavarına karşı koymak kolay bir iş değildi elbette. Buna rağmen Avustralyalı genç pilot iyi bir başlangıç yaptı, çıkışta Eşek Arısı’nı geride bıraktı. Fakat Ricciardo’nun liderliği fazla uzun sürmedi. F/A-18 ivmeyi kazandıktan sonra, hiçbir DRS onu kurtaramazdı.

“Yarışın en acayip kısmı, aynama baktığımda bir F/A-18 görmekti, orada diğer Formula 1 araçlarından başka bir şey görmeye alışık değildim,” diyor Ricciardo. “Gerçeküstü bir deneyimdi. Eşek Arısı’nın saf gücünü iliklerime kadar hissettim. Beni geçtiğini fark ettiğimde tek dileğim vardı: rüzgarıyla pist dışına savrulmamak! Ona bakınca yaptığım iş, kontrol etmeye çalıştığım hız çok düşük bir seviyeymiş gibi geldi.”

F/A-18 uçağının pilotu Teğmen Michael Keightley ise bu olağan dışı deneyimden sonra hislerini şöyle ifade etti: “Dan’le tanışma fırsatı bulmak muhteşemdi. İşlerimizin benzerliklerinden bahsederken bulduk kendimizi. Her ikimiz de araçlarımızı kontrol edebilmek için öncesinde büyük bir iş yükünden ve saatler süren antrenmanlardan sağ çıkmalıyız.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.