Hava trafik bilgisayarı arızalandı İngiltere hava sahasının büyük bölümü ve Londra Uçuşlara kapatıldı.

Avrupa Hava Trafiği Güvenliği Örgütü Eurocontrol Londra hava sahasının yerel saatle 19.00’a (TSİ 21.00) kadar kapatıldığını açıkladı.

Örgütün internet sitesinde hava sahasının bilgisayarların çökmesi nedeniyle kapatıldığı ayrıntıların daha sonra açıklanacağı kaydedildi.

Reuters ajansı ise Heathrow havaalanı tarafından yapılan açıklamaya yer verdi. Bu açıklamada, hava sahasının trafiğe kapatılmasına ulusal hava trafik kontrol merkezindeki elektrik kesintisinin yol açtığı kaydediliyor.

Londra ve yakınında Heathrow, Gatwick, Stanstead, City ve Luton hava alanları var. Ama Londra hava sahasının kapatılmasının tüm Britanya hava trafiğini etkilemesi bekleniyor.

İngiltere’deki havaalanlarına günde ortalama 7 bin uçak inip kalkıyor. Ulusal Hava Trafiği Hizmetleri’nin verilerine göre, bu hava trafiğinin yarısı Londra’nın havalimanlarında gerçekleşiyor.

Uçuşlara başlandı

Hava Trafik Yönetimi Şirketi NATS, twitter hesabından yaptığı açıklamada,bilgisayar sistemlerinde yaşanan arızanın düzeltildiğini ve  normal operasyonlarına  dönüldüğünü açıkladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.