Yapılan araştırmaya göre bugüne dek uçakların iniş takımlarına gizlenerek seyahat etmeye çalışan 4 Türk hayatını kaybetti.Geçen yıl Temmuz  ayında Grafiker Hikmet Kömür,internetten tanıştığı İngiliz Lusi M.’nin yanına gitmek için İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Londra’ya gitmeye  hazırlanan uçağın iniş takımları arasına gizlendi.Ancak burada hayatını kaybetti.

Habertürk Gazetesinden Neşet Dişkaya’nın haberine göre,25 Ocak 200’de Amerikan Northwest’e  ait uçağın iniş takımlarına gizlenerek Amsterdam’dan  New Jersey’e gitmeye çalışan Rıza Karadağ(38) donarak öldü. 27 Ocak 2003’te yaşanan olayda ise, Paris’ten Şanghay’a kaçak yolla gitmek isteyen Edremitli Onur Özüyaman ile Ramazan Karaçoban da , Air France uçağının iniş takımında donarak hayatını kaybetmişti.

30 saniyede ölüm…

8 bin ile 11 bin metre irtifada uçuş yapan  uçaklarda dış ortam ısısının -57 dereceye ve çok düşük oksijen , hava basıncı  nedeniyle böyle bir yolculuk  özel koruma önlemi olmadığında  30 saniye ile 2 dakika arasında ölümle sonuçlanıyor. Ancak çok nadir olmakla birlikte iniş takımları arasında yolculuk yapıp sağ kurtulan çok az kişi var.

UÇAĞIN İNİŞ TAKIMINDA  5 SAAT UÇAN ÇOCUK YOLCU SAĞ KURTULMUŞTU

Bbc Türkçe internet sitesinde yayımlanan  bir habere göre, sağ kurtulan yolculardan biri de  16 yaşındaki  Amerikalı bir çocuk olmuştu. Geçtiğimiz Nisan ayında  Hawaii Havayollarına ait bir yolcu uçağının 12 bin metre irtifada seyretmesine karşın  uçağın iniş takımlarına gizlenerek Hawaii ‘nin Maui adasına sağ salim inmesi mucize olarak  nitelendirilmiş,   Yolcunun  oksijen  yetersizliği ve dondurucu soğuk nedeniyle , yolculuğunun büyük bir bölümünde  de  bilinç kaybı yaşadığı açıklanmıştı.

HAYATTA KALMAYI BAŞARANLARIN EN GENCİ KAÇ YAŞINDAYDI?

Kayıtların tutulmaya başlandığı 1947 yılından 2012’ye kadar tam 96 kişinin uçak seyir halindeyken iniş takımı yuvasına gizlendiği, bu kişilerden 73’nün öldüğü ve yalnızca 23’ünün kurtulduğu belirtiliyor.

İniş takımı yuvasında seyahat edip hayatta kalmayı başaranlardan en genci 9 yaşındaydı.

Geçtiğimiz hafta  İZMİR Adnan Menderes Havalimanı pistinin kenarında 40 yaşlarında bir erkek cesedi bulunmuş, ölen kişinin Suriye uyruklu 45 yaşındaki Malik Hayami  olduğu belirlenmişti.. Kimliğin yanında bulunan ve kentte şehir içi ulaşımlarda kullanılan ‘kent kart’ çıkması ise Hayami’nin, uçağa İzmir’den bindiğini ortaya çıkarmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.