Şu günlerde tatil planı yapanlar için uçakla seyahati düşündürecek şartlar çok müsait. Vizesiz gidilecek ülke sayısındaki artışın yanı sıra düzenlenen kampanyalar, modern ve konforlu havalimanı ve uçaklarla sunulan hizmet kalitesindeki artış nedeniyle uçakla seyahat oldukça cazip.

Havayolu şirketlerinin ‘ölü sezon’ diye adlandırdığı kış sezonunda, doluluk oranını artırmak amacıyla satışa sunduğu ucuz bilet nedeniyle de, insanın daha da çok uçası geliyor.

THY, kış dönemindeki yolcu sayısını artırmak amacıyla iç ve dış hat uçuşlarında birçok kampanya düzenliyor. Örneğin en az üç, en fazla dokuz kişiden oluşan ailelere promosyonlu uçuş imkânı sunan şirket, 31 Mart’a kadar gerçekleşecek seyahatlerde yüzde 15 aile indirimi uyguluyor. İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, yurtiçi uçuşlarında da çeşitli kampanyalar düzenleyen şirket ayrıca aralık, ocak ve şubatı kapsayan üç aylık dönemde, Güney Avrupa’daki uçuş noktaları için kampanyalı uçuş gerçekleştirecek. 13 Kasım’a kadar biletini alanlar, uygun fiyatlarla Güney Avrupa noktalarına uçabilecek. Bilet fiyatları ise her şey dahil, ekonomi sınıfı, gidiş-dönüş Pisa’ya 109, Atina’ya 119, Nice’e 119, Roma’ya 139, Barcelona’ya 159, Paris’e de 159 Euro’dan başlıyor.

ONUR AIR, AVRUPA’YA UCUZA UÇURACAK

Kış sezonuna hızlı bir giriş yapan Onur Air, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Amsterdam, Paris, Viyana, Düsseldorf ve Frankfurt’a tarifeli uçuş başlattı. En az üç, en fazla dokuz kişilik rezervasyonlarda her yolcu için net ücret üzerinden yüzde 25 oranında indirim uygulanıyor. En geç 12 Kasım’a kadar alınacak biletler için geçerli kampanyayla yolcular, 15 Aralık’a kadar indirimli seyahat edebilecek. Şirket Genel Müdürü Teoman Tosun, Avrupa’nın beş merkezine 17 şehri bağlayarak tarifeli sefer düzenlemeye başladıklarını söyleyerek, uçuşların 49, 59 ve 69 Euro’dan başlayan fiyatlarla gerçekleştirileceğini anlatıyor.

PEGASUS’TAN ‘UÇ UÇ GÜNLERİ’

Pegasus Hava Yolları ise her ay ‘Uç Uç Günleri’ gerçekleştiriyor. Belirlenen tarihlerde bilet alanlar, kampanya kapsamında bir sonraki ay iç ve dış hat seferlerinde yüzde 30 indirimle uçabiliyor. Şirket, yolcuları için vize başvuru hizmeti de sunuyor. Web sitesinden müracaat yapanlar, vize işlemlerinde indirimden faydalanıyor.

ATLASJET, AVANTAJLARI ARTIRDI

Atlasjet Havayolları, başta ikram olmak üzere yolcu transferi gibi birçok alanda ücretsiz hizmet sunuyor. Şirket, başta dış hat olmak üzere iç hatlarda da kampanyalı uçuş gerçekleştiriyor.

SUNEXPRESS DE UCUZA UÇURUYOR

SunExpress Havayolları ise iç hatlarda 44,99 TL’den başlayan fiyatlarla uçuş imkânı sağlıyor. Şirket, dış hat uçuşlarında da cazip kampanyalar gerçekleştiriyor.

Uçakta pencereler neden açık olmalı?

Uçağın, kalkış ve inişe geçmeden önce pencere perdeliklerinin neden açık tutulması gerektiğini Avrupa Sivil Havacılık Güvenlik Dairesi Kurumsal İletişim Yöneticisi Peter Gibson anlattı. Gibson, uçuşlarda perdelerin, ‘güvenlik’ gerekçesiyle açık tutulduğunu söylüyor: “Kabin ekibi, acil durumlarda yolcuların tahliyesinde hangi kapıların açılacağına camlardan dışarıya bakarak karar veriyor. Bu karar hızlı şekilde alınıyor. Camdaki perdenin açılması zaman kaybettireceğinden, pencerelerin açık tutulması gerekiyor.”

Ebolada sevindiren gelişme

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) Nijerya’daki ebola salgınının kontrol altına alındığı bilgisini aldıklarını açıkladı. Hatipoğlu, bunun, THY ve dolayısıyla ülkemiz açısından iyi bir haber olduğunu söyledi. Türkiye’ye, salgının yaşandığı ülkelerden sadece Nijerya’dan direkt uçuş düzenleniyor. Ancak, olası ebola vakaları nedeniyle, havalimanlarında sağlık ekipleri 24 saat süreyle nöbet tutmaya devam ediyor.

(Mustafa Gün/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.