Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa’nın Irak’ta IŞİD’e yönelik ilk hava saldırısını düzenlediğini duyurdu.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Bu sabah saat 9.40’ta (TSİ 10.40), Rafale jetlerimiz, teröristlerin ikmal deposuna yönelik ilk saldırısını düzenlemiştir” dendi.

Açıklamada, “Hedef vuruldu ve tamamen yok edildi” ifadesi yer aldı ve diğer operasyonların gelecek günlerde devam edeceği belirtildi.

Fransa, Irak’ta keşif uçuşları düzenliyor ve Kürt Peşmerge birliklerine silah temin ediyordu.AP haber ajansının aktardığına göre Irak ordusu sözcüsü Kasım el Musavi, Fransa’nın Zumar kentine dört hava saldırısı düzenlediğini, saldırılarda onlarca IŞİD savaşçısının öldüğünü söyledi.

BBC Paris muhabiri Hugh Schofield, bu bombardımanın Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın IŞİD’e karşı ortak askeri harekata katılma konusundaki kararlılığını gösterdiğini ifade ediyor.

Paris’te Pazartesi günü düzenlenen uluslararası konferansta IŞİD’e karşı atılacak adımlar masaya yatırılmıştı.Konferansa katılan 26 ülke, yeni Irak hükümetinin IŞİD’e karşı mücadelesinde ‘askeri yardım dahil, tüm gerekli araçlar kullanılarak’ desteklenmesi konusunda fikir birliğine varmıştı.

ABD Genelkurmay başkanı Fransa’da

Fransa’nın Irak’taki IŞİD’e yönelik bombardımanı, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’in mevkidaşı General Pierre de Villiers ile Fransa’da görüşmelerde bulunduğu dönemde gerçekleşti.

Normandiya’da gazetecilere konuşan Dempsey, “Fransızlar bizim ilk müttefiklerimizde, ve yine bizim için oradalar. Bu bana, aramızdaki ilişkilerin neden önemli olduğunu hatırlatıyor” dedi.

ABD hava operasyonlarına destek için İngiltere’de keşif uçuşları düzenliyordu.

Hollande, Perşembe günü yaptığı açıklamada Fransa’nın yalnızca Irak’ta cihatçı grupları hedef alacağını söylemiş, komşu ülke Suriye’ye herhangi bir saldırı düzenlenmeyeceğini ifade etmişti.

Hollande ayrıca, kara harekatı olmayacağını belirtmişti.

Amerikan savaş uçakları ve insansız hava araçları, Irak güçlerine destek amacıyla Ağustos ortalarından bu yana Irak üzerinde 170’i aşkın hava saldırısı gerçekleştirdi.

(BBCTÜRKÇE)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.