Saddam sonrası neredeyse sadece adı kalan Irak Hava Kuvvetleri yeniden yapılanarak güçlenmeye çalışıyor.

ABD’nin Irak’ı işgali öncesinde Saddam güçlerince bir kısmı çöle gömülerek saklanmaya çalışılan bir kısmı ise çeşitli güçlerce tahrip edilerek kullanılamaz hale gelen Irak Hava Kuvvetleri envanteri yeniden yapılandırılıyor. Irak Savunma Bakanlığı’nın bugüne kadar hava kuvvetleri için yaptığı anlaşmalara bir yenisi daha eklendi. Çek Aero Vodochody firması ile L-159 uçağı satışı konusunda anlaşmaya vardı.

Satın alınacak 12 adet L-159 uçaklarından 10 uçak tek koltuklu 2 uçak ise çift koltuklu olacak.

Çek firması daha öncede L-159 uçağını Irak Hava Kuvvetleri’ne satmaya çalışmış ama yarışı Güney Kore üretimi FA-50 uçaklarına kaptırmıştı. 2013 yılında siparişi verilen 28 FA-50 uçağının teslimatının bu yıl bitmeden başlaması bekleniyor. Ayrıca ABD’den F-16IQ olarak tanımlanmış Irak Hava Kuvvetleri’ne özel F-16 alımı anlaşması bulunan Irak’da ilk uçağın teslimatı yapılırken diğer uçakların teslimatı IŞİD terör örgütünün ilerleyişi nedeniyle ertelenmişti.

Irak Hava Kuvvetleri ayrıca IŞİD tehdidine karşı kullanmak için Rusya’dan da ikinci el Su-24 uçakları almasına rağmen IŞİD güçlerine karşı etkili kullanımı henüz sağlayabilmiş değil.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.