Irak Başbakanı Nuri El Maliki İngiliz BBC televizyon kanalına verdiği demeçte onun ülke ordusunun önümüzdeki 2-3 gün içerisinde İslamcı militanlarla mücadele için Rusya’dan savaş uçakları alacağını bildirdi.

 

Irak Başbakanı Amerikan uçaklarının tedarikinin çok uzadığını vurguladı. Ona göre, Irak’ta bu uçaklar olsaydı militanlara karşı üstünlük sağlanabilirdi.
Maliki Irak ordusunun hava sahasını koruması için İngiliz, Fransız ve Rus savaş araçlarını satın alması gerektiğini söyledi. Irak bu amaçla Rusya ve Beyaz Rusya’dan 2-3 gün sonra elinde olması gereken kullanılmış uçakları satın aldığını belirtti.

Geçen ay Irak Şam İslam Devleti (İŞİD) militanları Irak’ın kuzeydoğusundaki büyük ölçüdeki alanları ele geçirdi. Onlar ülkenin ikinci büyük şehri Musul’u ve Irak’ın en büyük petrol rafinerisinin bulunduğu Baiji şehrini kontrolü altına almayı başardı.

ABD Irak’a bazı siyasi adımlar karşılığında askeri yardım yapmayı kabul etti. Özellikle Maliki’den 1 Temmuz’a kadar Irak’ın bütün halk gruplarının temsil edildiği bir hükümet kurmasını talep etti. Amerika ayrıca Irak’ın kendi güçleri ile teröristlere karşı koyamamasından endişe duyduğunu ifade etti.

(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.