ABD adına uçuş gerçekleştiren kiralık bir uçak İran tarafından inişe zorlandı.

Fly Dubai havayollarından kiralanan yolcu uçağı İran tarafından uçuş planı gerekçe gösterilerek geri dönmesi istendi. Uçağın pilotlarının yeterli yakıta sahip olmadıklarını belirtmeleri üzerine , Afganistan’da görev yapan 100 ABD askeri ve iki Kanada’lının bulunduğu uçak İran’ın güneyinde Hürmüzgan eyaletinde bulunan Bandar Abbas uluslararası havalimanına indirildi.

ABD’nin Birleşik Arap Emirlikleri başkonsolosu konudan haberdar olduklarını açıklarken detaylı bilgi vermedi. ABD’li yetkililerin olayın kısa süre içerisinde yeni bir uçuş planı hazırlanarak çözülmesinin sağlamaya çalıştığı, aksi halde olayın bir güvenlik krizi doğurabileceği görüşünde olduğu iddia ediliyor.

GÜNCELLEME:

CNN televizyonu, İran’ın Benderabbas kentinde inen Amerikan askeri uçağı  İranlı yetkililerden gerekli izin belgesini aldıktan sonra İran topraklarından ayrıldığını bildirdi.

CNN’in haberine göre 140 Amerikalı askeri müsteşarı Afganistan’ın Begram havaalanından Dubai’ye aktarmakta olan Amerikan askeri uçağı pilotu uçuş belgesi tarihinin gecikmiş olduğunu İranlı yetkililere bildirdikten sonra bu uçak geçtiğimiz Cuma günü İran jetleri tarafından Benderabbas havaalanına mecburi inişe zorlanmıştı.

Reuters ise Amerikan dışişleri bakanlığına dayanarak Afganistan’ın Begram askeri üssünden kalkan ve Dubai’ye gitmekte olan söz konusu uçağın bir takım sorunlardan dolayı kendi istikametinden saptığını ve İran’da iniş yaptığını ancak İran’dan uçuşundan sonra tekrar Dubai havaalanında yere indiğini söyledi.(İran’ın Sesi Radyosu)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.