İran’da devlet televizyonu başkent Tahran’ın batısında küçük bir yolcu uçağının düştüğünü duyurdu.

Ülkenin doğusundaki Tabas kentine giden uçakta bulunan 48 kişiden en az 38’i öldü. Yetkililer, yolcular arasında beş de çocuğun bulunduğunu aktarıyor. Uçağın, Mehrabad havaalanından dün sabah saatlerinde havalandıktan kısa süre sonra sonra yerel saatle 9:18’de yakınlardaki bir mahalleye düştüğü bildiriliyor. İlk haberlerde uçaktaki bütün yolcu ve mürettebatın öldüğü bildirilmişti fakat daha sonra İran resmi medyası yaralı olarak kurtulan bazı yolcuların hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

‘Pilot geri dönmek istedi’

Son kazada düşen İran-140 tipi küçük yolcu uçağında 40 yolcu ile 8 mürettebat bulunuyordu. Devlet televizyonu kalkıştan dört dakika sonra pilotun teknik bazı sorunlar olduğunu söyleyerek havaalanına geri dönmek istediğini ama çift motorlu uçağın yerel saatle sabah 9.18 sularında yakındaki bir yola düştüğünü bildirdi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi ve İran-140 tipi uçakların yapılacak kapsamlı soruşturma tamamlanana kadar seferden kaldırılmasını emretti.

Uçaklar devrim öncesinden kalma

İran’da son 25 yılda 200’den fazla uçak kazası meydana geldi. Bu kazalarda 2 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Kazalarda ülkenin uçak filosunun yaşlanmış olması ve bakım konusundaki zaaflar en önemli nedenler olarak görülüyor. Uzmanlar, İran’da 1979’daki İslam devriminden önce alınmış uçakların hala seferde olduğuna dikkat çekiyor. Devrim sırasında yaşanan ve 52 Amerikalının hayatını kaybettiği 444 gün süren rehine krizinin ardından İran’a yaptırım uygulanmaya başlanmıştı. Bu yüzden İran sivil hava filosunda kullanılan uçakların bir çoğunda orijinal olmayan yedek parçalar kullanılıyor.

İran parlamentosunun altyapı ile ilgili komisyonunda görevli milletvekili Merdad Bauj-Lahuti, kazayla ilgili olarak havacılık yetkililerini suçladı ve kontrol amaçlı uçuşlarda sorunlar yaşandıktan sonra bu uçağın sefere çıkmasına hiç izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

(BBC Türkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.