İran Savunma Bakanlığı insansız hava araçlarını tespit edebilme yeteneğine sahip yeni radar sistemini tanıttı.

Defense News haberine göre, bundan Arash-2 ve Kayhan radarları kastediliyor. Arash-2 150 kilometreye kadar uzaklıktan insansız hava araçlarını tespit edebilirken, Kayhan ise uçak ve füzeleri tespit edebiliyor. Her iki radar sisteminin de İran Hava Kuvvetleri’ne dahil edilmesi ve hava savunma sistemi olarak kullanılması planlanıyor. Yeni radarlarla ilgili diğer ayrıntılara ise girilmedi.

İran Hava Kuvvetleri Komutanı General Ferzad Esmaeili buna paralel olarak yeni füzesavar Talaash-3’ü de tanıttı. Askeri yetkililerin açıklamalarına göre, o şu ana kadar ülke savunmasına dahil edilen aynı sınıftaki füze sistemlerine göre daha yüksek mesafede havadaki hedefi vurma yeteneğine sahip bulunuyor. İran Hava Kuvvetleri Komutanı savunma sistemlerinin tanıtımında İran’ın Talaash-3’ü geliştirmesi sonrasında Rus S-300’ü almaya daha çok ilgi göstermeye başladığını belirtti.

İran geçen ay sonunda görünmezlik teknolojisinde yaygın bir şekilde kullanılan Ghadir ve Nasr-e Basir adlı denizden fırlatılan yeni iki füzeyi tanıtmıştı. Askeri yetkililer ayrıca Karrar-4 ve Mohajer-4 adlı insansız hava araçlarının geliştirildiğini duyurmuşlardı.
(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.