Irak ve Suriye’de gerçekleştirdiği katliamlarla adından söz ettiren IŞİD terör örgütünün bir ABD uçağını vurduğu ortaya çıktı.

Özellikle Irak’ın Kuzey bölgelerinde yer alan petrol kuyu ve rafinerilerini ele geçirmesinden sonra başta ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarına başladığı IŞİD’in bir ABD F-15’ini vurduğu ortaya çıktı. WorldTribune tarafından Pentagon personeline dayandırılan habere göre IŞİD’e karşı yapılan saldırılarda bir ABD F-15 savaş uçağı vuruldu ve bu kamuoyu ile paylaşılmadı.

Batılı kaynakların iddialarına göre IŞİD’e karşı Ağustos ayında gerçekleştirilen bir hava operasyonunda ABD savaş uçağı IŞİD’in uçaksavarlarına hedef oldu. Hidrolik sisteminden hasar alan F-15 savaş uçağı en yakın NATO üslerinden birisi olan Adana İncirlik Hava Üssü’ne iniş gerçekleştirmiş!

IŞİD’e karşı gerçekleştirilen operasyonların planlamasında değişikliğe sebep olan olay hakkında hiçbir şekilde kamuoyu ile paylaşım yapılmazken askeri stratejilerde değişikliklerin yapıldığı iddia ediliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.