Yukardaki fotoğrafta yer alan Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait Mig-21, geçen yıl bir pilot tarafından kaçırılmış ve Ürdün’ün başkeni Amman’a inmişti. Daha sonra pilot sığınma hakkı istemişti.

Terör örgütünün eski Irak Hava Kuvvetleri’nden gelen pilot ve teknisyenlerin desteği ile faal hale getirdiği uçakların haberini Kokpit.aero yapmıştı.

Bugün ise paylaşılan bir video, Halep yakınlarındaki hava üssünden havalanan bir Mig-21 uçağına dikkat çekiyor. Suriye’de görev yapan İnsan Hakları gözlemcilerin çektiği videoya göre, IŞİD kontrolündeki Halep Hava Üssü’nden bir Mig-21 savaş uçağı havalandı.

İstihbarat kaynaklarına göre, Saddam döneminde Irak Hava Kuvvetleri’nde görev yapan ancak sonrasında pasifize edilen bazı pilot ve teknisyenler IŞİD’de katıldı. Onların verdiği destekle 3 uçağın faal hale getirildiği ve eğitim uçuşlarının başladığı ifade edildi.

Ancak uzmanlar, Mig-21 ile uçmamış bir pilotun göreve başlamasının uzun zaman alacağına dikkat çekerek özellikle Afrika’dan Mig-21 pilotlarının paralı asker olarak getirilmiş olabileceğini belirtiyor. IŞİD terör örgütünün uçak kullanmaya başlaması konusunda da bir taraftan ciddi bir istihbarat savaşı yaşanıyor. Terör örgütü bu gibi haberlerin yapılmasını sağlayarak özellikle savaşta psikolojik bir üstünlük yakalamayı hedefliyor. Diğer taraftan ise Halep’in yaklaşık 70 kilometre dışındaki bu üssün faaliyete geçmesi ile ABD tarafından da vurulabileceğine dikkat çekiliyor.(kokpit aero)

İŞTE O VİDEO

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.