Air Astana, 2 yıl önce Kazakistan’ın en büyük ulusal film sanatçısı olan ve 1986 yılında 88 yaşında hayata veda eden Amina Umurzakova’nın adını, Embraer 190 tipi uçağına  vererek bu efsane Kazak sanatçının ismini ölümsüzleştirmişti.

Amina Umurzakova (2)Kazakistan sinemasında üstlendiği fedakar, sevecen, yardımsever anne rolleriyle, seçkin ve yetenekli sanatçı olarak yer edinen Umurzakova’nın adının uçaklara verilmesi ilk değilmiş. Toplumda önemli yer edinen kadınların adları önceden de verilmeye başlanmış. Kısacası böyle bir gelenek başlatılmış. Başka yabancı havayolu şirketlerinde de muhtemelen aynı uygulamalar vardır. Önümüzde bu varken diğer örneklerini araştırmadım.

Peki Bizde?
Sadece Pegasus Havayoları uçaklarına aile bireylerinden veya kız çocuklarının adını verme geleneğini sürdürüyor. Bunu da yarışmayla belirliyor, diğer yandan reklamdan da geri kalmıyor.

THY kent, ilçe, coğrafi veya antik kentlerin isimlerini veriyor. Diğer şirketlerde filolarındaki bazı uçaklarına isim veriyor ama değindiğimiz anlamda bir isim verme olayı yok.
Başka bir anlatımla ne gelenek oluşmuş, ne düşünce!

İşte Sanatçının adının verildiği P4-KCI tescilli Embraer ERJ-190 uçağı

photo_8470

Oysa, bizim de öyle sanatçılarımız yok mu?  Var. Çok var. İlk başta “Yeşilçam’ın kuşaklar üstü Sultan’ı Türkan Şoray var. Allah uzun ömürler versin. Sağlığında ismi verilse ve kendisinin de katıldığı bir törenle bunu paylaşsak olmaz mı?

Sektör yabancı değil. Temmuz 2013 tarihinde Skylife dergisinde “200 filmle dünyanın en çok film çeviren kadın oyuncusu unvanına sahip Yeşilçam’ın kuşaklar üstü Sultan’ı Türkan Şoray ile bir röportajı yayımlanmıştı. Türkan Şoray, ilk kitabı “Sinemam ve Ben”i ve yeni projelerini dergiye anlatmıştı.

Uçaklara kadın adları verilmesi geleneğini başlatarak  kadın sanatçılarımızın ismi verilmesinde ilk adım olarak efsanevi sinema sanatçımız “Türkan Şoray”ın adı neden bir uçağa verilmesin, adı sanat eserleri dışında gökyüzünde de ölümsüzleştirilmesin?

Vefa adı sadece bir semt adı olarak görülmesin denilir ya. Vefa göstermenin zamanı.

Yazımızı bir tebessümle bitirelim: Türkan Şoray havacılığa yabancı değil. “Karun Hazinelerini Sevgi İçin Reddederim” diyen Şoray’ın, sevgi uğruna havada kapı açarak  yolcu uçağından paraşüt ile atlamışlığı bile vardır.

https://www.youtube.com/watch?v=CG8asikBwPg

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Çok güzel bir talep Can Bey, inşallah en az bir havayolu bu talebi değerlendirir.

    Yaşayan bir sanatçımızın adını verirlerse, reklam yüzü de yapabilirler.

    Vefa duygusu güzel bir duygudur, insana güzeli hatırlatmak kitleleri etkiler.
    Şekerleme üreticileri bayramlarda boşuna vefa duygusunu kullanmıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.