İskandinavya Havayolları’nın İsveç ofisindeki kabin görevlileri, şirketin filosuna katılacak uzun menzilli Airbus A330 uçaklarında dinlenme bölümünde kapı yerine perde kullanılması nedeniyle bu uçaklarda çalışmak istemediklerini açıkladı.

Şirketin 15 yıl önce hazırlanan iş anlaşmasında “kabin görevlilerinin bulunduğu yerin kapı ile kapatılacağına” yönelik bir madde yer alıyor. Yeni alınacak uçaklardaki çalışma ortamıyla bu maddenin ihlal edildiğini düşünen kabin görevlileri şirketten gereğinin yapılmasını istiyor. Şirketin gelecek yıl için sipariş verdiği uzun menzilli Airbus A330’taki bu tasarımla kabin görevlilerine tahsis edilen alan da daraltılıyor.

Uzun zamandır kabin görevlileri ve SAS yönetimi arasında bu konuda devam eden görüşmelerde bir sonuca varılamadı. Bu nedenle SAS, 100 işçinin bu tutumlarına devam etmeleri halinde işten çıkartılacaklarını açıkladı.

Hisselerinin yarısı İsveç, Norveç ve Danimarka’ya ait olan SAS, İsveç tarafındaki bu protestoya tedbir olarak New York ve Chicago’ya bu uçaklarla yapılacak uçuşlarda Norveçli kabin görevlilerine görev verilebileceğini duyurdu. SAS yönetimi, bir uzlaşıya varmak istediklerini ancak durumun çözümsüz bir hal aldığını belirterek, yeni tasarım uçakların sadece SAS tarafından değil bütün uçak şirketleri tarafından kullanılacağını kaydetti.

Kabin görevlileri adına görüşmeleri yürüten işçi kuruluşu Unionen yetkilisi Gert Moberg ise durumun bu noktaya gelmesini istemediklerini ancak çözüm üretilemediğini söyledi. (haber7)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.