havalaninda_olume_terkettiler_h64151

Havaalanındaki sağlık ekiblerinin Ebola virüsüne karşı donanımlı giyisilere sahip olmasına rağmen ilk müdahaleyi yapmayı istemedikleri ortaya çıktı. İspanya Sağlık Bakanlığı, Madrid’deki havaalanının uluslararası şartlara göre Ebola virüsüne karşı donanımlı hale getirildiğini hatırlatarak buradaki doktor ve hemşirelerin neden 50 dakika boyunca yerde kıvranan Nijaryalıya ilk yardımı yapmayarak ölüme terk ettiklerini araştırdıklarını açıkladı.

Yetkililer Türkiye’den gelen uçaktaki yolculara Ebola virüsüne sahip olabilir endişesi ile bir özel protokol uygulanmadığını vurgulayarak bu olayın sadece havaalanındaki sağlık ekiplerinin duyarsız durumundan kaynaklandığını belirtti. Skandalı ortaya çıkartan El Mundo gazetesi havaalanında gümrük çıkışında herkesin gözü önünde acılar içinde ölen Nijerya’lının özel fotoğraflarını yayınladı.

Fotoğraflarda Nijerya vatandaşına sadece polisin öldükten sonra üzerlerinde hiçbir koruma elbisesi olmadan müdahale ettiği görülüyor. Polis, THY’nin İstanbul-Madrid seferini yapan uçaktan inen Nijeryalı’nın midesinden yapılan otopsi sonucu 460 gramı bulan toplam 28 kokain kapsülünün çıkartıldığını açıkladı. İspanya’daki sağlık ekiplerinin bu duyarsız davranışı halktan da büyük tepki gördü. Gazeteleri arayan binlerce okuyucu Nijeryalı’nın sadece deri ve ülkesi yüzünden öldüğünü öne sürerek doktorların aynı duyarsızlığı beyaz ve Avrupalı bir kişiye göstermeyeceklerini savundu.(Yurt)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.