Isparta uçağındaki sır!

0

30 KASIM 2007 … ISPARTA TÜRBETEPE SAAT: 01.18
“Isparta Kule iyi geceler.”
“İyi geceler devam edin.”
“Atlasjet KK 4203, Isparta VOR (sinyal verici) üzerindeyiz
“Anlaşıldı in-bound olun. (pisti karşılayın)…
Saat 01.36’da pisti ortalayan uçak pilotunun sesi tekrar duyuldu.
“Isparta Kule in-bound olduk”
“Anlaşıldı Atlasjet, yaklaşmaya devam edin.”
Kontrol kulesindeki memur derin bir nefes aldı. Uçağı sorunsuz indirecek olmanın verdiği keyifle kahvesinden bir yudum içip, tekrar ekrana baktı.
“Bu da ne ya!”
Yan taraftaki arkadaşı da meraklanmıştı, “Ne oluyor?” diye sordu.
“Atlasjet ekrandan kayboldu, bağlantı da kesildi, saçmalık bu!”…

*

Atlasjet’in, İstanbul- Isparta seferini yapan World Focus’tan kiraladığı yolcu uçağı, Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçtiği sırada, Keçiborlu Türbetepe’de düşmüş, kazada 7’si mürettebat 57 kişi yaşamını yitirmişti.

Uçak kazasında Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesinden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan hayatını kaybetmişti. Uçağın kaza sonucunda mı yoksa sabotajla mı düştüğü konusunda tartışmalar ise 11 yıldır gündemden düşmedi. Yazar Haluk Özdil de ‘Kaza mı sabotaj mı?’ sorusunun peşine düştü ve “Isparta Uçağındaki SIR” adlı romanıyla kapıyı aralamaya çalıştı.

TORYUM  BİLMECESİ

Sözcü’den Aytunç Erkin’in hazırladığı haberde ,TORYUM santrali gerçekleşseydi, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük yatırımı olacaktı. Tek santral tüm ülkeye yettiği gibi çok ucuza elektrik üretecekti. Yaşanan gizemli olaylar kitapta çarpıcı biçimde kurgulanarak anlatılmış.  Kitabın kapağındaki “Belki de gördüğümüzü sandıklarımız bizlere gösterilenlerdi” cümlesi önemli. Özellikle uçağın nasıl düşürüldüğünü anlatan bölüm dosyanın yeniden açılması gerektiğinin ipuçlarını veriyor…

*

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.