İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe, İsrail’in Suriye’ye saldırıları sırasında Rusya’nın bölgede konuşlanmış S-300 hava savunma sistemlerini devre dışı bıraktığını söyleyerek Moskova’yı sert bir dille eleştirdi.

Felahetpişe, “Rusların S-300 sistemleri faal olsaydı siyonist rejim Suriye topraklarına rahatlıkla saldıramazdı.” dedi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan Felahetpişe, bu hareketin şüphe uyandırdığını dile getirerek “Öyle görülüyor ki Siyonist rejimin hava saldırılarıyla Rusya’nın (S-300) Suriye’de konuşlanan savunma sistemlerini devre dışı bırakması arasında bir çeşit ilişki var. Rusya bu konuda ciddi biçimde eleştirilmelidir. Suriye’deki olaylara müdahale etme girişimlerine kılıf bulmak için İran’ı kışkırtmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

İranlı siyasi ayrıca İsrail’in hava saldırıları sonrası beyan ettiği ölü sayısının tamamıyla yanlış olduğunu söyledi.

İsrail, pazartesi sabaha karşı Suriye topraklarındaki İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı güçlere hava saldırısı düzenlemiş, Şam’da bulunan bir havaalanını vurmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, İsrail’in gönderdiği 30’dan fazla füze ve güdümlü diğer bombaları etkisiz hale getirdiğini duyurmuş, 4 Suriye askerinin öldüğünü, 6 askerin de yaralandığını açıklamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.